Agrowłóknina okrywowa - jaką wybrać, jak ją rozłożyć?

Agrowłóknina okrywowa - jaką wybrać, jak ją rozłożyć?
Agrowłóknina okrywowa jest z założenia lekka (po to, by nie obciążać i nie uszkadzać roślin), częściowo przepuszcza wilgoć, powietrze i światło (a więc nie powstrzymuje procesów wegetacyjnych), a do tego skutecznie chroni przed zimnem. Nic dziwnego, że w większości ogrodów wygrywa ona z bardziej tradycyjnymi materiałami do okrywania roślin.
W sklepach ogrodniczych wybór agrowłóknin okrywowych stale się powiększa. Warto wiedzieć, która agrowłóknina do czego służy i która będzie najlepsza do zastosowania w naszym ogrodzie
Podstawowy podział dotyczy koloru. Agrowłókniny ciemne (czarne, brązowe) służą do ściółkowania. Agrowłókniny białe - do okrywania. Nimi zajmiemy się w ramach tego artykułu.
Agrowłókniny białe dzielą się na zimowe i wiosenne. Różnią się one gramaturą i przeznaczeniem. .
Agrowłóknina zimowa
Ma grubość 50g/m2 (co oznacza, że 1 m² agrowłókniny waży 50g) i służy do okrywania roślin na zimę. Będzie je chronić przed mrozem i zimnym, wysuszającym wiatrem. Takiej ochrony potrzebują rośliny wrażliwe na zimno, a także te, które są usytuowane w miejscach narażonych na mroźny, wysuszając wiatr (przestrzenie odsłonięte, tarasy, balkony). Ochrona będzie szczególnie przydatna w bezśnieżne zimy, podczas których rośliny są pozbawione ochronnej warstwy śniegu. Agrowłókninę zimową, dla większości roślin wymagających okrycia, zakładamy po wystąpieniu pierwszych przymrozków i pozostawiamy na roślinach aż do wiosny, gdy niebezpieczeństwo mrozów minie. Agrowłóknina zimowa jest dostępna na metry, a także w formie gotowych, wygodnych kapturków. Jeśli decydujemy się na samodzielne owijanie rośliny (np. krzewu), robimy to delikatnie, a jednocześnie dokładnie czyli szczelnie, od podstawy aż do szczytu. Po okryciu rośliny agrowłókninę mocujemy obwiązując roślinę sznurkiem i obsypując agrowłókninę przy podstawie rośliny ziemią - po to, by wiatr nie mógł jej podwiać. Można też przyszpilić agrowłókninę długimi gwoździami z podkładką.
Agrowłóknina wiosenna
Jest lżejsza (grubość 17 g/m2, 19 g/m2, 23 g/m2) i służy do ochrony warzyw, które wysialiśmy i/lub wysadziliśmy w przyspieszonym terminie. Celem jej stosowania jest ochrona roślin przed przymrozkami, dużymi wahaniami temperatury między dniem a nocą, gwałtownymi opadami, gradobiciem, itp. Efektem jest wcześniejszy i obfitszy plon. Agrowłókninę wiosenną rozkładamy stosunkowo luźno na obsianej/obsadzonej grządce, tak aby nie krępowała i nie zniekształcała rosnących pod nią delikatnych roślin. Brzegi agrowłókniny trzeba obciążyć co +/- 1 metr, np. obsypując kopczykami ziemi, układając kamienie lub cegłówki. Chodzi o to, by dobrze zabezpieczyć tkaninę przed zerwaniem przez wiatr.
Co jeszcze warto wiedzieć? Agrowłóknina nie ma strony prawej i lewej. Nie ma więc znaczenia, którą stroną ją rozkładamy.