Deski kompozytowe – czym są i do czego służą?

To pytanie często zadają sobie osoby, które stoją właśnie przed podjęciem decyzji o wyborze materiałów wykończeniowych na elewację, taras czy ogrodzenie. Poszukując rozwiązań praktycznych i estetycznych bardzo często trafiają bowiem właśnie na deski kompozytowe – produkty perfekcyjnie łączące trwałość materiałów syntetycznych z subtelną i bardzo dobrze prezentującą się na tle zieleni elegancją drewna. Są to wyroby już od dłuższego czasu obecne na rynku, a ich wyjątkowe właściwości użytkowe oraz walory wizualne sprawiają, że cieszą się obecnie dużą popularnością i zainteresowaniem Klientów.
Deska kompozytowa – jak jest produkowana?
Proces wytwarzania desek kompozytowych (WPC) jest procesem przemysłowym angażującym dwa podstawowe surowce, a mianowicie wsad z wysokiej jakości mączki drzewnej pozyskiwanej na przykład ze zmielonych odpadów tartacznych oraz termoplastyczne tworzywo. Producenci wykorzystują również wzbogacające dodatki, które odpowiedzialne są między innymi za kolor gotowego wyrobu. W zależności od zastosowanej formy i wykończenia, otrzymywane są deski gładkie, ryflowane lub drapane, co pozwala na jeszcze lepsze dopasowanie ich do charakteru budynku oraz preferencji Zamawiającego.
Do czego można zastosować wyroby kompozytowe?
Deski WPC są obecnie powszechnie stosowane jako wykończenie tarasów, elewacji oraz na ogrodzenia, co w zasadzie nie dziwi. Wykorzystywane są również do budowy ogrodowych skrzyń uprawowych. Świetnie imitują prawdziwe drewno, jednak w przeciwieństwie do naturalnego surowca posiadają właściwości użytkowe eliminujące konieczność regularnego pielęgnowania, impregnowania oraz malowania. Bardzo dobrze opierają się działaniu niekorzystnych czynników atmosferycznych, mechanicznych oraz biologicznych, dzięki czemu z biegiem czasu nie ulegają biodegradacji. Bardzo łatwo można utrzymać je w czystości, a ponieważ nie stanowią obiektu zainteresowania insektów, to nie musimy obawiać się o to, że zaatakują je korniki. Ponadto ich montaż jest relatywnie prosty i nie zajmuje wiele czasu, co jest kolejnym, niezaprzeczalnym atutem tego rozwiązania.