Nawozy jesienne - po są, jak i kiedy je stosować?
2021-08-26

Nawozy jesienne - po są, jak i kiedy je stosować?
Jesienne nawozy to wcale nie wymysł marketingowy producentów, lecz odpowiedź na potrzebę wzmocnienia roślin przed nadejściem mrozów. Wyjaśniamy w skrócie czym charakteryzują się nawozy jesienne, po co są, kiedy je stosować i jakich błędów nie popełniać przy okazji ich stosowania.
Jakie rośliny potrzebują jesiennego nawożenia?
Np. te, które są bardziej wrażliwe i słabo przystosowane do naszego klimatu. Także te, które mają wysokie wymagania pokarmowe oraz trawniki. Producenci proponują nam specjalistyczne nawozy na jesień dla konkretnych roślin - np. do iglaków, do trawników, do roślin kwaśnolubnych itd. Są też tzw. nawozy jesienne uniwersalne, które warto zastosować do drzew i krzewów owocowych oraz roślin kwitnących, które zawiązują pąki kwiatowe na jesieni właśnie.
Po co roślinom jesienne nawożenie?
Po to, by lepiej przygotować je do zimy, m.in. zwiększając ich mrozoodporność. Po to również, by zapewnić im lepszy start wiosną. Jeśli skorzystamy z nawozów jesiennych, nasze rośliny obudzą się z zimowego snu na pewno w lepszej kondycji, sprawniej rozpoczną wegetację wiosną, a ich kwitnienie i plonowanie będzie obfitsze.
Uwaga, ważne!
Warto wiedzieć, że nawozów jesiennych i tych przeznaczonych na stosowanie w okresie wzrostu roślin nie można stosować zamiennie! Nawozy jesienne charakteryzują się większą ilością fosforu i potasu, a mniejszą azotu dlatego, że to azot pobudza rośliny do wzrostu, więc opóźniłby przejście roślin w stan zimowego spoczynku i naraził je, zwłaszcza ich młode pędy, na przemarznięcie!
Kiedy stosować jesienne nawozy?
Otóż określenie „jesienne” należy rozumieć nie jako „stosować jesienią”, ale jako „zabezpieczać przed nadejściem jesieni”. Co oznacza, że właściwy termin stosowania nawozów jesiennych to nie kalendarzowa jesień lecz koniec lata, a konkretnie: sierpień i wrzesień (choć niektóre nawozy można jeszcze stosować w październiku).