Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Agrotkaniny i agrowłókniny ściółkujące - czym się różnią, którą wybrać?

2023-11-01
Agrotkaniny i agrowłókniny ściółkujące - czym się różnią, którą wybrać?

Ogród pełen okazałych krzewów, kolorowych kwiatów czy też owoców i warzyw to ozdoba każdej posesji i ogromna satysfakcja dla właściciela. Jeżeli jednak chcemy, aby cieszył przez cały rok, musimy o niego regularnie dbać. Właściwa pielęgnacja ogrodu to - obok przycinania roślin, ich podlewania czy nawożenia – walka z chwastami, uchodząca za jedną z najbardziej czasochłonnych i żmudnych czynności. Skuteczne wsparcie w tej nierównej walce zapewnią specjalistyczne tkaniny do ściółkowania – agrowłókniny i agrotkaniny.

Czym ściółkować ogród?

Każdy właściciel ogrodu z pewnością wie o tym, że ściółkowanie korzystnie wpływa na kondycję roślin. Nie tylko ogranicza parowanie wody z gleby i podnosi jej temperaturę, co wpływa pozytywnie na rozwój bryły korzeniowej, ale też zagłusza chwasty, które stanowią poważną konkurencję dla naszych roślin w walce o przestrzeń oraz składniki odżywcze. Dodatkową zaletą tkanin ściółkujących jest to, że chronią uprawy przed zabrudzeniem piaskiem oraz niektórymi insektami, a także eliminują konieczność stosowania herbicydów. Decydując się na ściółkowanie, mam do dyspozycji dwa typy tkanin specjalistycznych: agrotkaniny i agrowłókniny.

Agrotkaniny do głuszenia chwastów

Są one produkowane z cienkich tasiemek polipropylenowych, przeplatanych pod kątem prostym. Ułożone na rabatach, doskonale sprawdzają się w głuszeniu chwastów i zapewniają roślinom optymalne warunki rozwoju, ograniczają też erozję gleby. Agrotkaniny bardzo dobrze opierają się działaniu niekorzystnych czynników atmosferycznych, biologicznych oraz mechanicznych, dlatego nie musimy się martwić o ich przypadkowe uszkodzenie, na przykład podczas zbierania plonów. Dodatkowym atutem są widoczne linie, które ułatwiają równomierne rozplanowanie nasadzeń.

Agrowłókniny ściółkujące

Agrotkaniny ściółkujące występują najczęściej w kolorze czarnym, czasami również brązowym lub ciemnozielonym. Podobnie jak agrotkaniny, agrowłókniny ściółkujące produkowane są z polipropylenu, jednak w tym przypadku nie są to plecione tasiemki, lecz chaotycznie sprasowane włókna. Agrowłóknina ściółkująca ma podobne działanie do agrotkaniny - powstrzymuje rozwój chwastów jednocześnie poprawiając warunki bytowe roślin w ogrodzie. Jednak agrowłóknina ściółkująca jest od agrotkaniny lżejsza, charakteryzuje się mniejszą odpornością na czynniki mechaniczne, jest mniej trwała. Dlatego lepiej wykorzystywać ją na płaskich powierzchniach, w miejscach, po których zbyt często się nie chodzi, i które są osłonięte od wiatru.

Co wybrać - agrotkaninę czy agrowłókninę ściółkującą?

Agrotkanina i agrowłóknina ściółkująca to materiały do siebie bardzo podobne, dzielą je drobne różnice. Wybór jednej z nich zależy od zastosowania oraz konstrukcji samego ogrodu. Agrotkaninę wybieramy jeśli potrzebujemy bardzo trwałego materiału, który nie rozerwie się posypany ostrymi kamieniami nie wyblaknie pod wpływem słońca i pozostanie w danym miejscu na kilka lat, a teren przeznaczony pod ściółkowanie jest równy, bez pagórków czy skarp. Agrowłókninę wybieramy jeśli szukamy tańszych rozwiązań i jednocześnie chcemy, by tkanina chroniła nie tylko przed chwastami, ale również przed mrozem. Również jeśli ogród posiada skarpy, spaczy czy pagórki - niezbędna jest wówczas tkanina, która nie będzie się zsuwać. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by w jednym ogrodzie zastosować oba te materiały! Bez względu na rodzaj wybranej tkaniny, przed jej rozłożeniem wyrównujemy powierzchnię gruntu, rozgrabiamy grudki ziemi, ubijamy podłoże. Tkaninę rozwijamy na całej powierzchni - w razie potrzeby układamy kilka pasów, zachodzących brzegami na siebie. Przymocowujemy tkaninę do gruntu - np. za pomocą specjalnych plastikowych kołków. Dla lepszego efektu, na wierch tkaniny wysypujemy korę sosnową, żwir, grys, drobne kamienie.

Sprawdź naszą ofertę w sklepie internetowym Lustan: agrotkaninyagrowłókniny.

Po agrotkaniny i agrowłókniny ściółkujące zapraszamy również do naszego stacjonarnego Centrum ogrodniczego Lustan.

 

Lustan tkaniny do ściółkowania

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023

Polecane

pixel