Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Produkcja rozsad

( ilość produktów: 4 )

PRODUKCJA ROZSAD - NIEZBĘDNE PRODUKTY DO ŁATWEJ, PRZYJEMNEJ I EFEKTYWNEJ PRODUKCJI ROZSAD

Rozsady to młode roślinki (sadzonki) w stadium kilku liści, które uzyskuje się z wysiewu nasion pod osłonami. Rozsady można wyprodukować w inspektach lub szklarniach, także w domu na parapecie okiennym.

Celem produkcji rozsad jest skrócenie okresu wzrostu roślin na polu i wstrzelenie się z plonowaniem w okres, gdy klimat jest najkorzystniejszy. Jest to szczególnie ważnie w przypadku roślin o długim okresie kiełkowania, roślin wolno rosnących, a także roślin wrażliwych na niskie temperatury, których rozsady mogą być bezpiecznie zasadzone na polu dopiero w połowie maja (po tzw. Zimnych ogrodnikach).

Rozsada może być doniczkowana (tj. mieć bryłkę korzeniową), może być też rwana (tj. mieć korzenie odsłonięte). Do wczesnych terminów polecane jest stosowanie rozsady doniczkowanej, do późniejszych z powodzeniem może być stosowana rozsada rwana.

Produkcja rozsady trwa do 6 tygodni. By rozsada była gotowa do wysadzenia na miejsce stałe mniej więcej w połowie maja, siew należy przeprowadzić w marcu. Aby wyprodukować jakościową rozsadę, niezbędne jest użycie materiału siewnego dobrej jakości czyli nasion o dobrej sile i energii kiełkowania.

Siew przebiegnie dużo sprawniej jeśli użyjemy do niego ręcznego siewnika punktowego, który pozwala na precyzyjne dozowanie nasion i zapobiega ich zlepianiu. Po siewie nie przykrywamy nasion samym torfem, który ma tendencję do zaskorupiania się w razie przesuszenia. Pilnujemy wilgotności podłoża, nie dopuszczając do jego przesuszenia, co może skutecznie wstrzymać kiełkowanie. Dla zwiększenia poziomu wilgotności warto przykryć podłoże folią.

Właściwe podłoże to drugi (obok nasion) kluczowy element składowy przy produkcji rozsad. Właściwe podłoże to takie, które jest wolne od czynników chorobotwórczych, ma odpowiednie właściwości wodno-powietrzne i jest zasobne w składniki pokarmowe. Takie podłoże można przygotować samemu, można też kupić w sklepie ogrodniczym gotowe do użycia podłoże.

Rozsadę z bryłką korzeniową można produkować w doniczkach, w gotowych do użycia krążkach, w zapinanych pierścieniach, w wielodoniczkach, multiplatach czyli paletach rozsadowych. Możliwości jest wiele, wielkość pojemnika dobieramy do wielkości bryły korzeniowej, którą roślina wygeneruje do momentu sadzenia do gruntu.

Pojemniki na rozsady mogą być jednorazowe, biodegradowalne (najczęściej dostępne są doniczki torfowe) - wtedy sadzimy roślinkę wraz z doniczką, która po 1-2 tygodniach ulega rozkładowi. Pojemniki na rozsady mogą też być wielorazowego użytku, z tworzywa sztucznego - wtedy wyjmujemy roślinkę z pojemnika, uważając przy tym, by nie uszkodzić bryły korzeniowej, a następnie sadzimy do gruntu. Pojemniki czyścimy, suszymy i odkładamy gotowe do użycia w kolejnym sezonie. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą doniczek do produkcji rozsad - mamy zarówno donice wielosezonowe, z tworzywa sztucznego, jak i donice biodegradowalne, jednorazowe, torfowe.

Aby wyprodukować dobrej jakości rozsadę, oprócz użycia dobrej jakości nasion i podłoża oraz zaopatrzenie się w odpowiednie pojemniki, ważne jest zapewnienie optymalnych warunków. Łatwiej takie warunki utrzymać w przydomowych mini-szklarniach i inspektach foliowych, które przyspieszają kiełkowanie i plonowanie warzyw wczesnowiosennych, świetnie sprawdzają się przy produkcji rozsad, również do hartowania młodych roślin, chronią przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i szkodnikami roślin. Do produkcji rozsad polecamy w szczególności naszą ogrodową szklarnię ogrodowa foliową typu „walk-in” Zosia oraz specjalny inspekt foliowy/mini-tunel z okienkami.

Jeśli produkujemy rozsady w domu, warto zadbać o ochronę miejsca pracy, np. rozkładając na blacie roboczym uniwersalną matę ochronną. Mata zabezpieczy przed zabrudzeniem nie tylko powierzchnię służącą do produkcji rozsad, ale również np. bagażnik samochodu podczas transportu roślin. Mata ma uniwersalne zastosowanie, a po użyciu - łatwo składa się i przechowuje na płasko.

pixel