Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Agrowłóknina okrywowa - jaką wybrać, jak ją rozłożyć?

2023-12-01
Agrowłóknina okrywowa - jaką wybrać, jak ją rozłożyć?

Agrowłóknina biała, okrywowa, jak sama nazwa wskazuje, służy do okrywania roślin. Jest z założenia lekka (po to, by nie obciążać i nie uszkadzać roślin), częściowo przepuszcza wilgoć, powietrze i światło (a więc nie powstrzymuje procesów wegetacyjnych), a do tego skutecznie chroni rośliny przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Nic dziwnego, że w większości ogrodów wygrywa ona z bardziej tradycyjnymi materiałami do okrywania roślin. W sklepach ogrodniczych wybór agrowłóknin okrywowych stale się powiększa. Warto wiedzieć, która agrowłóknina okrywowa do czego służy. Agrowłókniny białe, okrywowe, różnią się gramaturą (czyli grubością tkaniny) i to właśnie gramatura określa ich przeznaczenie.

Agrowłóknina okrywowa zimowa

Agrowłóknina okrywowa zimowa P-50 ma grubość 50g/m2 (co oznacza, że 1 m² agrowłókniny waży 50g) i służy do okrywania roślin na zimę. Będzie je chronić przed mrozem i zimnym, wysuszającym wiatrem. Takiej ochrony potrzebują rośliny wrażliwe na zimno, a także te, które są usytuowane w miejscach narażonych na mroźny, wysuszając wiatr (przestrzenie odsłonięte, tarasy, balkony). Ochrona będzie szczególnie przydatna w bezśnieżne zimy, podczas których rośliny są pozbawione ochronnej warstwy śniegu. Agrowłókninę zimową, dla większości roślin wymagających okrycia, zakładamy po wystąpieniu pierwszych przymrozków i pozostawiamy na roślinach aż do wiosny, gdy niebezpieczeństwo mrozów minie. Agrowłóknina zimowa jest dostępna w formie gotowych do użycia płacht, a także w formie gotowych, wygodnych kapturków. Jeśli decydujemy się na samodzielne owijanie rośliny (np. krzewu), robimy to delikatnie, a jednocześnie dokładnie czyli szczelnie, od podstawy aż do szczytu. Po okryciu rośliny, agrowłókninę mocujemy obwiązując roślinę sznurkiem i obsypując agrowłókninę przy podstawie rośliny ziemią - po to, by wiatr nie mógł jej podwiać. Można też przyszpilić agrowłókninę specjalnymi szpilkami.

Agrowłóknina okrywowa wiosenna

Agrowłóknina okrywowa wiosenna jest zdecydowanie lżejsza od zimowej, najczęściej są to agrowłókniny o symbolu P-17 (grubość 17 g/m2) i P-19 (19 g/m2). Agrowłóknina okrywowa wiosenna służy do ochrony warzyw, które wysialiśmy i/lub wysadziliśmy w przyspieszonym terminie. Celem jej stosowania jest ochrona roślin przed przymrozkami, dużymi wahaniami temperatury między dniem a nocą, gwałtownymi opadami, gradobiciem, itp. Efektem jest wcześniejszy i obfitszy plon. Agrowłókninę wiosenną rozkładamy stosunkowo luźno na obsianej/obsadzonej grządce, tak aby nie krępowała i nie zniekształcała rosnących pod nią delikatnych roślin. Brzegi agrowłókniny trzeba obciążyć co +/- 1 metr, np. obsypując kopczykami ziemi, układając kamienie lub cegłówki. Chodzi o to, by dobrze zabezpieczyć tkaninę przed zerwaniem przez wiatr.

Agrowłóknina uniwersalna jesienno-zimowo-wiosenna Agrowłóknina uniwersalna jesienno-zimowo-wiosenna P-23 (grubość 23 g/m2) jest rozwiązaniem pośrednim, rodzajem kompromisu, który sprawdzi się przy lekkich zimach, a wiosną przy mniej delikatnych roślinach (tj. mniej podatnych na uszkodzenie).

Co jeszcze warto wiedzieć o agrowłókninach okrywowych?

1. Którą stroną rozkładamy agrowłókninę białą na roślinie? Agrowłóknina biała okrywowa nie ma strony prawej i lewej. Nie ma więc znaczenia, którą stroną ją rozkładamy.

2. Czy można użyć agrowłókniny wiosennej do ochrony roślin zimą, zamiast agrowłókniny zimowej? Teoretycznie tak, trzeba by jednak użyć trzech warstw agrowłókniny wiosennej, by miały ona takie samo działanie, co jedna warstwa agrowłókniny zimowej - nie ma to sensu ekonomicznego i jest mało praktyczne.

3. Na co zwrócić uwagę kupując agrowłókninę okrywową, oprócz gramatury i wymiarów? Ważne jest, by wybrana przez nas agrowłóknina okrywowa była zabezpieczona przed promieniami UV (informacja o takim zabezpieczeniu powinna być podana na opakowaniu).

Po agrowłókniny okrywowe zapraszamy do naszego sklepu internetowego i do naszego stacjonarnego Centrum ogrodniczego Lustan w Rąbieniu. Aktualności dot. oferty Centrum ogrodniczego Lustan publikujemy na naszych profilach na Facebooku i Instagramie.

Zapraszamy po agrowłókniny okrywowe do Centrum ogrodniczego Lustan w Rabieniu

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023

Polecane

pixel