Trendy ogrodnicze na rok 2024 - warto je znać!
Koniec jesieni i zima to najlepszy czas, by pomyśleć o nowym, przyszłorocznym sezonie w ogrodzie. Jeśli chcemy coś w ogrodzie zmienić, przeprojektować, lub wręcz zaprojektować ogród od początku, warto właśnie teraz zapoznać się z dostępnymi na rynku nowymi rozwiązaniami, przejrzeć blogi poradnicze, a także poznać nowe, ciekawe trendy ogrodnicze. Oto trendy ogrodnicze przewidziane na rok 2024:
Ogród miejscem wypoczynku, ogród miejscem, w którym wyrażamy swój światopogląd
Ogród od kilku dobrych już lat przestał być już „tylko ogrodem”. Stał się „przestrzenią mieszkalną” - miejscem relaksu, przedłużeniem salonu, w którym spotykamy się z bliskimi, przyjmujemy przyjaciół. Oznacza to takie zagospodarowanie przestrzeni, by w ogrodzie pojawiły się np. ciche zakątki wśród roślinności, przestrzeń na wstawienie wygodnych mebli, które coraz mniej przypominają meble ogrodowe, a coraz bardziej eleganckie meble „domowe”.
W 2024 roku dbamy o ogród świadomie - kupujemy mniej, ale rozsądniej. Wybieramy produkty i rozwiązania sprawdzonej jakości, które wspierają ideę slow gardening - pielęgnacji ogrodu z poszanowaniem przyrody, niespiesznej, bez marnotrawstwa. Korzystamy z technologii, która pozwala np. oszczędzać wodę, instalujemy inteligentne systemy podlewania i oświetlenia ogrodu, rezygnujemy (przynajmniej po części) z równiutko przyciętego trawnika na rzecz łąki kwietnej.
Ogrody w pojemnikach, ogrody pionowe, mini-ogrody
Organizacja Narodów Zjednoczonych przewiduje, że do 2050 roku ponad 89% ludności zamieszkującej kulę ziemską będzie żyła w miastach. Życie w mieście nie przekreśla oczywiście możliwości posiadania ogródka - wiedzą o tym nie tylko właściciele działek, ale również posiadacze tarasów, balkonów, a nawet parapetów. To ich dotyczą trzy powiązane ze sobą trendy: ogrody w pojemnikach (ang. containers garden), ogrody pionowe i mini-ogrody.
Dzięki nowym rozwiązaniom, można stworzyć piękny ogród na bardzo ograniczonej przestrzeni. Dodatkową zaletą proponowanych rozwiązań jest ich mobilność. Skrzynki można łatwo przestawiać, wiszące donice - przewieszać, zmieniając w ten sposób - wedle uznania i potrzeby chwili - wystrój tarasu, balkonu, parapetu.
Kolory roku 2024 w ogrodzie - jasno brzoskwiniowy, ciemno bordowy, cyber limonkowy
Kolory odgrywają kluczową rolę w świecie mody i dekoracji wnętrz. W ogrodzie również warto zadbać o modne akcenty. To one sprawiają, że nasz ogród wygląda świeżo i ciekawie, co roku inaczej.
Wg renomowanego Instytutu Pantone, światowego „centrum kolorów”, kolorem roku 2024 jest Peach Fuzz - brzoskwiniowy meszek. Wg przedstawicieli Instytutu Pantone, kolor brzoskwiniowego meszku jest „miękki”, uspokajający i pocieszający, a jednocześnie cudownie orzeźwiający. Ma on odzwierciedlać naszą wrodzoną tęsknotę za bliskością i potrzebę opieki. Brzoskwiniowy meszek promieniuje ciepłem i nowoczesną elegancją, bez wysiłku łączy to, co młodzieńcze z tym, co ponadczasowe. Możemy spodziewać się pojawienia Peach Fuzz w ogrodzie roku 2024 zarówno w barwie kwiatów, jak i w elementach dekoracji tarasu czy balkonu.
Brytyjski Garden Media Group, w swoim raporcie Garden Trends Report 2024, wymienia z kolei „gotyckie ogrodnictwo" (ang. Goth gardening) jako jeden z trendów, na które należy zwrócić uwagę w 2024 roku. Gotyckie ogrodnictwo oznacza wprowadzenie do ogrodu roślin o ciemnych kwiatach i liściach, wygospodarowanie mocno zacienionych zakątków, zainstalowanie oświetlenia wokół niektórych drzew, wprowadzając w ten sposób elementy mrocznego klimatu, pozostawienie niektórych części ogrodu w pozornie „artystycznym nieładzie”, łącząc rośliny zeschnięte ze świeżymi nasadzeniami.
Trzeci kolor, o którym mówi się w kontekście ogrodów roku 2024 to cyber limonkowy (ang. Cyber lime). Cyber limonkowy to kolor ogrodnictwa przyszłości (ang. Hortifuturism), symbol połączenia natury i technologii. To kolor żywy, radosny, pełen energii, który świetnie dopełni zarówno barwy jasne takie, jak wspomniany Peach Fuzz, jak i ciemne, gotyckie barwy.
Owady pożyteczne w ogrodzie - im więcej, tym lepiej
O zaproszeniu pożytecznych owadów do ogrodu mówi i pisze się od kilku dobrych lat. W ten trend wpisują się np. hotele czy też domki dla owadów, które coraz śmielej pojawiają się zarówno w ogrodach prywatnych, jak i w parkach miejskich. W roku 2024 hotele dla owadów, oprócz pełnionych przez nich funkcji, stają się pełnoprawną ozdobą ogrodu. Robimy też krok dalej w kierunku dobrobytu owadów pożytecznych, świadomie planując nasadzenia roślin, które owady te lubią, i które zapewniają im zarówno schronienie, jak i pożywienie.
Brytyjski National Gardening Survey, w swoim raporcie opublikowanym w 2023 roku, odnotowuje coroczny, 10-procentowy wzrost liczby osób sadzących rośliny z myślą o potrzebach i preferencjach owadów zapylających. Widok licznych pszczół, motyli czy chrząszczy, a także ptaków cieszy, świadczy bowiem o tym, że nasz ogród jest przyjazny przyrodzie i tętni bioróżnorodnością.
Według raportu Garden Trends Report 2024, przygotowanym przez Garden Media Group, moda na owady zapylające znajdzie również odzwierciedlenie w ogrodowych i tarasowych dekoracjach.
Edimentals czyli ogród spożywczo-estetyczny
Edimentals (połączenie słów edible - jadalny i ornamental - ozdobny) to rośliny, które są zarówno jadalne, jak i ozdobne. Dzięki nim, ogrody ziołowo-warzywne w 2024 roku staną się jeszcze piękniejsze. Uprawa roślin docelowo przeznaczonych do konsumpcji, które również pełnią rolę dekoracyjną, nie jest niczym nowym - była praktykowana już setki lat temu (np. w przyzamkowych ogrodach warzywnych we Francji), teraz ponownie zyskuje na popularności tym bardziej, że wiele spośród roślin jadalno-ozdobnych to warzywa i zioła odporne na niesprzyjające warunki zewnętrzne (np. susza, niskie temperatury).
Zapraszamy do naszego Centrum ogrodniczego Lustan w Rąbieniu po dekoracje i produkty pielęgnacyjne zgodne z najnowszymi trendami. Aktualności dot. oferty Centrum ogrodniczego Lustan publikujemy na naszych profilach na Facebooku i Instagramie.
Materiały źródłowe: gardenreasearch.com, gardenmediagroup.com, pantone.com.