Agrowłókniny okrywowe zimowe - jak i kiedy stosować w ogrodzie?

2023-12-01
Agrowłókniny okrywowe zimowe - jak i kiedy stosować w ogrodzie?

Agrowłóknina okrywowa zimowa, jak sama nazwa wskazuje, służy do ochrony roślin w sezonie zimowym. Nie wszystkie rośliny rosnące w ogrodzie takiej ochrony zimowej wymagają. Będą jej jednak potrzebować rośliny gatunków i odmian wrażliwych na zimno, a także rośliny, które - ogólnie - dobrze sobie radzą w warunkach zimowych, ale rosną w miejscach, w których są narażone na mroźny, wysuszający wiatr. Ochrona przed zimnem jest szczególnie przydatna w zimy bezśnieżne, gdy rośliny są pozbawione ochronnej warstwy, którą zapewnia im śnieg.

Agrowłóknina okrywowa zimowa - jaką grubość wybrać?

Agrowłóknina okrywowa zimowa, która zapewnia roślinom najpełniejszą ochronę, ma symbol P-50 i grubość 50g/m2 (co oznacza, że 1 m² agrowłókniny waży 50g). W sprzedaży są również dostępne agrowłókniny okrywowe zimowe cieńsze, o symbolu P-30 i grubości 30g/m2, oraz agrowłókniny okrywowe uniwersalne, jesienno-zimowo-wiosenne, o symbolu P-23 i grubości 23g/m2, które sprawdzą się przy lekkich zimach.

Agrowłóknina okrywowa zimowa - jaki rozmiar wybrać?

Rozmiar agrowłókniny okrywowej dobieramy do wymiarów rośliny. Agrowłóknina zbyt wąska i/lby zbyt krótka przyniesie więcej szkód niż pożytku - roślina przez wiele tygodni pozostanie w niej zbyt ściśnięta i może ulec poważnym uszkodzeniom. W sprzedaży znajdziemy agrowłókninę okrywową w gotowych, przyciętych kawałkach (np. 1,6x5m lub 1,6x10m), w rolkach rożnej długości (np. 100m lub 200m). Na pewno nie warto oszczędzać na rozmiarach tkaniny.

Agrowłóknina okrywowa zimowa - kiedy rozkładamy i kiedy zdejmujemy?

To bardzo ważna kwestia ale, niestety, trudno jest te terminy określić, bo pogoda bywa bardzo zmienna. Nie wolno agrowłókniny zimowej rozkładać na roślinach zbyt wcześnie, kiedy temperatury są nadal dość wysokie, ponieważ roślina zostanie wytrącona ze spoczynku i pobudzona do wzrostu w najmniej odpowiednim pogodowo momencie. Zbyt długie czekanie może zaś spowodować przemarznięcie rośliny. Rozwiązanie jest jedno: obserwujemy co się dzieje w naszym ogrodzie, a jednocześnie śledzimy na bieżąco prognozy pogody. Agrowłókninę okrywową zimową rozkładamy po pierwszych przymrozkach, gdy minie ryzyko nagłego, chwilowego wzrostu temperatur. Zimowe okrycia powinny pozostać na roślinach do czasu, gdy całkowicie minie ryzyko mrozów - tu również uzbrajamy się w cierpliwość i śledzimy prognozy pogodowe.

Agrowłóknina okrywowa zimowa - jak ją rozkładamy?

Robimy to delikatnie, a jednocześnie dokładnie czyli szczelnie. Zaczynamy okrywać od podstawy rośliny w kierunku szczytu. Po okryciu rośliny, agrowłókninę mocujemy obwiązując roślinę sznurkiem. Przy podstawie rośliny, agrowłókninę obsypujemy ziemią - po to, by wiatr nie mógł jej podwiać. Można też przyszpilić agrowłókninę specjalnymi szpilkami.

Agrowłóknina okrywowa zimowa - co jeszcze jest ważne?

1. Kupując agrowłókninę okrywową zimową, zwróćmy uwagę na to, czy jest ona zabezpieczona przed promieniami UV (informacja ta powinna być podana na opakowaniu).

2. Agrowłóknina okrywowa zimowa nie ma strony prawej i lewej, nie ma więc znaczenia, którą stroną ją rozkładamy.

3. Po rozłożeniu agrowłókniny okrywowej, regularnie kontrolujemy stan okryć. Silne podmuchy wiatru oraz zalegający, ciężki śnieg mogą sprawić, że agrowłónina zsunie się z rośliny i/lub ulegnie zniszczeniu. Warto więc regularnie sprawdzać, czy wykonane okrycie roślin nadal jest na swoim miejscu, nie wymaga korekty lub dodatkowego zabezpieczenia. W ten sposób unikniemy przypadkowego narażenia rośliny na przemarznięcie.

Po agrowłókniny okrywowe zimowe zapraszamy do naszego sklepu internetowego i do naszego stacjonarnego Centrum ogrodniczego Lustan w Rąbieniu. Aktualności dot. oferty Centrum ogrodniczego Lustan publikujemy na naszych profilach na Facebooku i Instagramie.

Po agrowłókniny okrywowe zapraszamy do Centrum ogrodniczego Lustan

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023

Polecane

pixel