Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Grudzień w ogrodzie - jakie prace wykonujemy w grudniu?

2023-12-01
Grudzień w ogrodzie - jakie prace wykonujemy w grudniu?

Krótszy dzień, niższe temperatury, zamarznięty grunt, a myśli zajęte przygotowaniami do Świąt Bożego Narodzenia. Ogród w grudniu schodzi na plan dalszy tym bardziej, że większość prac ogrodowych powinna być zakończona, a rośliny przygotowane do zimy. Jeśli jednak mamy ochotę nadal w ogrodzie w grudniu popracować, parę zajęć się na pewno się znajdzie. W grudniu przede wszystkim zaglądamy, oglądamy i doglądamy.

Zaglądamy do przechowywanych owoców. Owoce mające ślady gnicia - wyrzucamy. Te najbardziej dojrzałe - zabieramy do spożycia. Pomieszczenie wietrzymy i sprawdzamy panujące w nim warunki - temperatura powinna być minimalnie wyższa niż 0°C, a wilgotność powietrza duża, najlepiej 90%.

Kontrolujemy stan drzewek w sadzie. Taką regularną kontrolę przeprowadzamy przez cały okres zimowy - pod kątem zniszczeń i odarć dokonanych przez zwierzęta oraz podłużnych pęknięć kory. Uszkodzone miejsca smarujemy maścią ogrodniczą. Aby zapobiec pękaniu kory i powstawaniu ran zgorzelinowych, już pod koniec grudnia możemy wykonać bielenie pni drzew owocowych. Zabezpieczamy korę drzew przed obgryzaniem przez gryzonie i zające - np. nakładając osłonki sadownicze. Sprawdzamy czy wykonane w listopadzie zabezpieczenia przed mrozem i wiatrem nie zostały uszkodzone. Jeżeli kopczyki usypane wokół pni drzew i krzewów zostały rozmyte, formujemy je ponownie.

Pobieramy z roślin sadowniczych zrazy do szczepienia. Zrazy do szczepienia pobieramy po pierwszych silniejszych przymrozkach, a przed nastaniem dużego mrozu. Zebrane zrazy, po związaniu w pęczki, układamy w dołku z piaskiem, a następnie je przysypujemy. Wilgotny piasek - w przeciwieństwie do ziemi próchnicznej - nie sprzyja rozwojowi pleśni. Jeżeli zrazy zamierzamy przetrzymać dłużej, miejsce zakopania obficie posypujemy śniegiem i trocinami. Wówczas niska temperatura utrzyma się nawet do końca kwietnia.

W grudniu przygotowujemy się do cięcia drzew owocowych. Cięcia drzew owocowych rozpoczniemy wprawdzie dopiero za miesiąc, ale warto już teraz sprawdzić w jakim stanie jest nasz sprzęt, coś naprawić, coś dokupić.

W ogrodzie ozdobnym sprawdzamy zimowe okrycia bylin i krzewów. Jeśli okrycia zimowe roślin są uszkodzone i/lub niewystarczające - uzupełniamy. O zimowej agrowłókninie okrywowej piszemy wyczerpująco w odrębnym wpisie - zachęcamy do lektury. Korony drzew i krzewów iglastych warto obwiązać sznurkiem - w ten sposób zabezpieczymy konary i gałęzie przed złamaniem pod ciężarem śniegu. Rabaty, na których posadziliśmy rośliny cebulowe (narcyz, tulipan), warto wyściółkować słomą, gałązkami drzew iglastych lub korą sosnową.

W piwnicy sprawdzamy stan przechowywanych cebul, bulw i kłączy. Usuwamy te, które są uszkodzone przez szkodniki lub maja objawy chorobowe.

Przygotowujemy się do dokarmiania ptaków. Tematowi dokarmiania ptaków zimą poświęcamy odrębny artykuł - warto przeczytać.

Trawnikowi w grudniu należy się odpoczynek. Nie wykonujemy żadnych prac pielęgnacyjnych. Po opadach śniegu unikamy chodzenia po trawniku - pod udeptanym, zmrożonym śniegiem łatwo o brunatne plamy zgniłej trawy. Po zakończeniu prac porządkowych dokładnie czyścimy i konserwujemy narzędzia ogrodnicze. Po narzędzia, preparaty i inne produkty niezbędne do grudniowych prac w ogrodzie zapraszamy do naszego Centrum ogrodniczego Lustan w Rąbieniu. Aktualności dot. oferty Centrum ogrodniczego Lustan publikujemy na naszych profilach na Facebooku i Instagramie.

Zapraszamy na grudniowe zakupy ogrodnicze

 

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023
pixel