Kowadełkowy czy nożycowy - jaki sekator wybrać?
Sekator należy do najważniejszych i najczęściej używanych w ogrodzie narzędzi.
Niezbędny przez cały sezon ogrodniczy, musi być solidny, a jednocześnie skuteczny i komfortowy w użyciu.
Przycinanie roślin nie musi być zajęciem żmudnym i męczącym, nawet jeśli mamy więcej niż jeden krzaczek. Wystarczy, że zainwestujemy w dobry sekator. Dobry, czyli:
- lekki i ergonomiczny,
- dobrze tnący przy małym użyciu siły,
- solidny i niezawodny (a w przypadku ewentualnej awarii – dający się naprawić, nie wyrzucać),
- z ostrzem dobrej jakości, jak najmniej kaleczącym cięte miejsca,
- markowy - zakup markowego sekatora nigdy nie jest zbędnym wydatkiem, to inwestycja w nasz komfort pracy i gwarancja lepszej wydajności,
- estetyczny wygląd również nie zaszkodzi.
To oczywiście definicja sekatora idealnego, ale im bardziej nasz sekator zbliży się swoimi parametrami do powyższego, tym nasza praca w ogrodzie będzie lżejsza i przyjemniejsza. Jeśli przyjrzymy się narzędziom używanych przez zawodowych ogrodników, sekatory profesjonalne takie właśnie są: ergonomia rączki, specjalny kształt ostrza oraz wysokiej jakości, przemyślane mechanizmy - to wszystko gwarantuje szybką, skuteczną pracę przy jak najmniejszym wysiłku. Jeśli weźmiemy taki sekator do ręki, poczujemy różnicę nawet przy przycinaniu jednego krzaczka.
Sekator ogrodniczy - renomowana marka
Nie musimy oczywiście kupować najdroższego sekatora, ale na pewno warto kupić sekator renomowanej firmy. Markowy sekator to wyższa jakość, większa niezawodność, firmowa gwarancja i lepsza dostępność części zamiennych, gdyż w każdym sekatorze są części, które ulegają zużyciu, choć narzędzie jako takie pozostaje sprawne. Dobrze jest móc wówczas taką część wymienić, bez konieczności wyrzucania całego narzędzia i kupowania nowego.
Sekator ogrodniczy - kowadełkowy czy nożycowy?
Renomowane marki narzędzi ogrodniczych oferują dwa typu sekatorów:
- nożycowy,
- kowadełkowy.
Sekator nożycowy i kowadełkowy różnią się budową i zastosowaniem.
Sekatory ogrodnicze - różnica w budowie
Różnica między sekatorem nożycowym i kowadełkowym tkwi w konstrukcji mechanizmu tnącego:
- sekator nożycowy, jak sama nazwa wskazuje, działa w sposób analogiczny do nożyczek: zarówno ostrze, jak i przeciwostrze tną gałąź jednocześnie, nie stykając się, lecz mijając blisko siebie;
- sekator kowadełkowy ma jedno ostrze, które tnie gałąź położoną na kowadełku.
Sekatory ogrodnicze - różnica w zastosowaniu
Sekator kowadełkowy jest dedykowany cięciu grubszych gałęzi - zdrewniałych, twardych, włóknistych, suchych. Sprawdzi się świetnie np. podczas zimowego cięcia drzew i krzewów owocowych. W przypadku cięcia pędów miękkich i zielonych, sekator kowadełkowy może mieć tendencję do miażdżenia pędów.
Sekator nożycowy służy do precyzyjnego cięcia młodych i miękkich pędów drzew i krzewów. Sprawdzi się doskonale np. podczas cięcia letniego, wykonywanego w czasie okresu wzrostu drzew, a także do przycinania roślin młodych, których pędy jeszcze nie zdrewniały. Rany po cięciu powstałe na miękkich pędach i niezdrewniałych gałązkach, będą szybciej się goić. Ponadto ostrze nożycowe umożliwia cięcie tuż przy pniu. Najlepiej jest więc mieć wśród narzędzi zarówno sekator nożycowy, jak i kowadełkowy, by dobierać je do rodzaju przycinanych pędów i gałęzi.
Sekator ogrodniczy - jednoręczny czy dwuręczny?
Sekatory jednoręczne są przeznaczone do cięcia mniejszych roślin i krzewów. Sekatory dwuręczne lepsze są do cięcia gałęzi grubszych i wyżej położonych, a także do przycinania drzew. Długie ramiona sekatorów dwuręcznych pozwalają sięgać wyżej, a także ciąć z większą siłą.
Pamiętajmy jednak, że sekator dwuręczny ma również swoje ograniczenia - do cięcia bardzo grubych gałęzi należy użyć piły, zaś gałęzie o grubości do 4 cm najlepiej sekatorem o średniej długości ramion.
Warto zerknąć: oferta sekatorów w sklepie Lustan.eu