Listopad w ogrodzie - jakie prace wykonujemy w listopadzie?

2023-11-01
Listopad w ogrodzie - jakie prace wykonujemy w listopadzie?

Okres wegetacyjny roślin dobiega końca, z drzew opadają ostatnie liście, na dworze jest zimno i wilgotno, a przymrozki stają się coraz częstsze. Listopad to czas ostatnich przygotowań ogrodu do zimy.

Listopadowe prace w ogrodzie to ostatnie cięcia pielęgnacyjne, zabezpieczenie roślin przed mrozem, a po zakończeniu porządków - zakonserwowanie i schowanie narzędzi ogrodniczych. Poniżej lista prac, które warto wykonać w ogrodzie w listopadzie.

Prace w sadzie

Robimy przegląd. Usuwamy zeschnięte, zmumifikowane owoce, które nadal wiszą na drzewach. Sprawdzamy czy na koronach drzew nie występują gniazda szkodników i inne zimujące formy chorób. Zbieramy i usuwamy opadłe liście i owoce - najlepiej paląc je. Chronimy pnie młodych drzewek przed gryzoniami nakładając plastikowe osłonki lub owijając je grubym papierem pakowym. Przystępujemy do jesiennych oprysków - są one zdecydowanie mniej szkodliwe od oprysków wiosennych i tych wykonanych w trakcie sezonu wegetacyjnego. W uprawach amatorskich zalecane są opryski drzew owocowych miedzianem (zazwyczaj na początku listopada - w ten sposób zwalczamy takie groźne choroby, jak np. kędzierzawość liści brzoskwiń, rak bakteryjny wiśni, zasychanie liści czereśni) oraz oprysk jabłoni mocznikiem (zazwyczaj w drugiej połowie listopada - przeciw parchowi). Przed nastaniem mrozów zabezpieczamy rośliny niedawno posadzone (zwłaszcza brzoskwinie i morele, orzech włoski). Wokół nasady każdego pnia usypujemy kopczyk o wys. ok 25 cm (z ziemi lub rozdrobnionej kory), część naziemną opatulamy białą agrowłókniną. Jeżynę bezkolcową i niektóre winorośle odwiązujemy od podpór, częściowo skracamy, a następnie układamy na płasko na podłożu i przysypujemy warstwą ziemi (lub okrywamy matą ze słomy).

Prace w ogrodzie warzywnym

Zbieramy warzywa korzeniowe i kapustne, a także jarmuż. Ten ostatni jest smaczniejszy po lekkim przemarznięciu (!) - ma mniej goryczki i więcej cukrów. Po zakończeniu zbiorów oczyszczamy zagony. Usuwamy resztki roślinne - jeśli nie są porażone przez choroby możemy wrzucić je na kompost. Jeśli gleba jest ciężka, przekopujemy ją niszcząc przy okazji część larw i poczwarek zimujących w glebie szkodników. Jeśli mamy uprawę szparagów, wycinamy tuż nad ziemią ich uschnięte, zżółknięte łodygi. Siejemy warzywa ozime (marchew, pietruszka, koper ogrodowy) tuż przed nastaniem mrozu. Ich nasiona spęcznieją i przezimują w takim stanie w glebie. W ten sposób przyspieszymy ich wiosenny zbiór o około dwa tygodnie. W listopadzie możemy jeszcze przerobić kompost, przekopać nawozy zielone (lub zastosować mineralne), rozrzucić obornik - pod warunkiem, że nie ma mrozów.

Prace w ogrodzie ozdobnym

Usuwamy liście, które opadły z drzew. Jeśli liście pochodzą ze zdrowych drzew, wykorzystujemy je jako ściółkę lub dodatek do kompostu. Jeśli nie – liście palimy. Porządkujemy rośliny jednoroczne i byliny - ścinamy i usuwamy części zeschnięte, porażone chorobami, kwiatostany i nasienniki. Nadal możemy sadzić drzewa i krzewy - dopóki ziemia nie jest zamarznięta, pamiętając o dobrym zabezpieczeniu części podziemnych i naziemnych przed mrozami. Obficie podlewamy wszystkie drzewa i krzewy zimozielone, zarówno iglaste, jak i liściaste. Brak wody w glebie jest równie częstym powodem obumierania roślin zimą, co mróz! Rośliny wrażliwe na niskie temperatury zabezpieczamy przed zimą. Zabezpieczamy zarówno korzenie, jak i części naziemne. Zimowe osłony zakładamy jednak dopiero po nastaniu regularnych przymrozków (zazwyczaj jest to druga połowa listopada). Płytkie oczka wodne opróżniamy z wody. Ryby i rośliny przenosimy do przygotowanych wcześniej pojemników/akwariów.

Prace w domu i piwnicy

Wszystkie rośliny nieodporne na mrozy hodowane w pojemnikach przenosimy do pomieszczeń. Gdy wietrzymy mieszkanie, zdejmujemy z parapetu doniczki z roślinami (bezpośrednie zimno może im zaszkodzić). Doglądamy przechowywane owoce. Regularnie usuwamy te, które zaczynają się psuć. Robimy przegląd przechowywanych karp, bulw i kłączy bylin nie zimujących w gruncie. Sprawdzamy czy torf, którym są przysypane, jest lekko wilgotny. Usuwamy części dotknięte chorobami grzybowymi, na resztę stosujemy sypki środek grzybobójczy. Po zakończeniu prac czyścimy i konserwujemy narzędzia ogrodnicze. Ostrzymy je, naprawiamy, konserwujemy odpowiednim smarem. Przechowujemy w suchym pomieszczeniu. 

Po narzędzia i sprzęty niezbędne do listopadowych prac ogrodniczych zapraszamy do naszego sklepu internetowego oraz naszego stacjonarnego Centrum ogrodniczego Lustan w Rąbieniu.

Listopad w ogrodzie - polecamy narzędzia i sprzęty Lustan

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023
pixel