Worki nawadniające - wygodne podlewanie kropelkowe drzew
Młode drzewo, które po opuszczeniu szkółki zostało zasadzone w miejscu stałym, potrzebuje szczególnych warunków pielęgnacyjnych - przede wszystkim wody i to wody dostarczanej powoli, przez długi czas.
Takich młodych drzewek mamy często zasadzonych w ogrodzie co najmniej kilka. Instalacja systemu podlewania kropelkowego wokół nich jest kosztowna, nie zawsze jest też technicznie możliwa. Doskonałym rozwiązaniem w takiej sytuacji są worki nawadniające.
Worki nawadniające - zastosowanie
Worki nawadniające znajdują w szczególności zastosowanie do nawadniania:
- nowo zasadzonych drzewek,
- drzew rosnących w trudnych dla nich warunkach lokalizacyjnych (np. chodnik/ulica) lub klimatycznych (np. susza).
Worki nawadniające - prosta instalacja
Worek nawadniający montujemy wokół pnia drzewa, które chcemy nawadniać. Jeśli drzewko jest świeżo posadzone i stabilizowane przez palikowanie, worek można również umieścić wokół jednego z palików. Instalacja worka jest bardzo prosta, nie wymaga żadnych dodatkowych narzędzi. Worki mają pojemność kilkadziesiąt litrów i są wyposażone w mikro-otwory służące do podlewania metodą kropelkową. Napełnienie każdego worka zajmuje zaledwie kilka minut, a jego opróżnienie dobrych kilka godzin, najczęściej powyżej pięciu.
Worki nawadniające - łatwe użytkowanie
Worki nawadniające napełniamy zazwyczaj 1-2 razy w tygodniu, adekwatnie do potrzeb danego drzewka. Worki mogą być używane z przewidzianymi dla danego drzewka nawozami i/lub odżywkami. Gdy drzewo jest już wystarczająco „dorosłe”, by poradzić sobie same bez konieczności dodatkowego podlewania, w równie prosty i nieinwazyjny sposób worek odczepiamy. Opróżniony i wysuszony worek składamy lub montujemy wokół pnia innego, potrzebującego nawadniania drzewka. Worki nawadniające wykonane są z polichlorku winylu. Tkanina worka jest gruba i odporna na oddziaływanie mechaniczne, ma też stabilizator promieniowania UV. Jest wytrzymała na zmienne warunki atmosferyczne oraz na nasłonecznienie. Gdy pień drzewa jest gruby i objęcie go jednym workiem nie jest możliwe, rozwiązaniem jest połączenie dwóch worków.
Worki nawadniające a zmiany klimatyczne
O workach nawadniających warto mówić również w kontekście zmian klimatycznych. Często mamy bowiem w ogrodzie drzewa, które zostały posadzone dawno temu i źle znoszą występujące coraz częściej i trwające coraz dłużej okresy suszy. Instalacja worka nawadniającego wokół pnia takiego drzewa staje się wtedy optymalnym rozwiązaniem.
Po worki nawadniające zapraszamy do naszego sklepu internetowego oraz do naszego stacjonarnego Centrum ogrodniczego Lustan w Rąbieniu. Aktualności dot. oferty Centrum ogrodniczego Lustan publikujemy na naszych profilach na Facebooku i Instagramie.