Agrowłóknina okrywowa wiosenna - kiedy, jak i po co ją stosować?
Agrowłóknina okrywowa wiosenna jest dużo lżejsza od zimowej, zazwyczaj ma grubość 17 g/m2 i symbol P-17 lub grubość 19 g/m2 i symbol P-19. Agrowłóknina wiosenna P-17 to najcieńsza z dostępnych białych agrowłóknin okrywowych - jej zaletą jest lekkość oraz atrakcyjna cena. Agrowłóknina ta charakteryzuje się dużą przepuszczalnością, stosunkowo dobrą wytrzymałością. Nie przygniata i nie uszkadza młodziutkich roślin. Agrowłóknina wiosenna P-19 jest grubsza i cięższa. W rolnictwie profesjonalnym stosowane są jeszcze agrowłókniny wiosenne P-21 (21 g/m2) i P-23 (23 g/m2) - mocniejsze, wytrzymalsze i trwalsze od agrowłóknin lżejszych.
Wszystkie agrowłókniny okrywowe wiosenne służy do ochrony roślin, które zostały wysiane i/lub wysadzone w przyspieszonym terminie - przed przymrozkami, dużymi wahaniami temperatury między dniem a nocą, gwałtownymi opadami, gradobiciem, itp. Efektem stosowania agrowłókniny wiosennej jest wcześniejszy i obfitszy plon.
Kiedy rozkładamy agrowłókninę okrywową wiosenną?
Agrowłókninę okrywową wiosenną rozkładamy zaraz po siewie lub wysadzeniu roślin. W przypadku roślin dwu- i wieloletnich - agrowłókninę rozkładamy gdy temperatura na zewnątrz ustabilizuje się na poziomie powyżej 5°C.
Jak rozkładamy agrowłókninę okrywową wiosenną?
Agrowłókninę wiosenną należy rozłożyć stosunkowo luźno na obsianej/obsadzonej grządce, tak aby nie krępowała i nie zniekształcała rosnących pod nią delikatnych roślin. Brzegi agrowłókniny trzeba obciążyć co +/- 1 metr, np. obsypując kopczykami ziemi, układając kamienie lub cegłówki - chodzi o to, by dobrze zabezpieczyć tkaninę przed zerwaniem przez wiatr. Agrowłóknina okrywowa wiosenna (podobnie jak wszystkie agrowłókniny) nie ma strony prawej i lewej - nie ma więc znaczenia którą stroną ją rozkładamy.
Czy można zastąpić agrowłókninę okrywową wiosenną agrowłókniną okrywową zimową?
To nie ma sensu. Wprawdzie obydwie agrowłókniny okrywowe są białe i mają to samo zastosowanie (tj. okrywanie roślin), ale są przeznaczone dla różnych roślin i dedykowane różnym porom roku.
Agrowłókniną okrywową zimową opatulamy rośliny, by pomóc im przetrwać zimę. Po zdjęciu agrowłókniny zimowej, rośliny nie potrzebują dalszego okrywania. Użycie agrowłókniny wiosennej zimą nie zapewni roślinie wystarczającej ochrony, chyba, że zastosuje się jej 2-3 warstwy, co nie ma ekonomicznego uzasadnienia.
Z kolei agrowłóknina okrywowa wiosenna służy do wiosennej ochrony młodych, delikatnych roślin. Użycie ciężkiej agrowłókniny zimowej zamiast wiosennej sprawi, że te delikatne rośliny zostaną przygniecione, uszkodzone i - zamiast wspierać - ograniczymy ich wzrost.
Kiedy należy zdjąć agrowłókninę okrywową zimową?
Zimowe okrycia z agrowłókniny powinny pozostać na roślinach aż do momentu, gdy całkowicie minie ryzyko wiosennych przymrozków, a rośliny nie wybudziły się jeszcze w pełni z zimowego snu. Termin ten jest trudno określić - trzeba obserwować ogród, śledzić prognozy pamiętając, że pogoda na przedwiośniu jest zmienna, a po słonecznych, ciepłych dniach, powrót mrozów na kilka dni jest bardzo prawdopodobny.
Ogólnie przyjmuje się, że zdejmowanie zimowych okryć powinno nastąpić w marcu - tak najczęściej zalecają ogrodnicze poradniki i podręczniki.
Alternatywną techniką jest wcześniejsze rozpoczęcie luzowania osłon na roślinach w cieplejsze, słoneczne zimowe dni - by wpuścić do wnętrza nieco powietrza, nie zdejmując jednak nigdy w pełni osłon. Systematyczne luzowanie powinno mieć miejsce do kwietnia i pełnej stabilizacji pogodowej - wtedy dopiero powinno nastąpić zdjęcie zimowych okryć z roślin.
Warto przeczytać:
Agrowłóknina okrywowa - jaką wybrać, jak ją rozłożyć?
Agrowłókniny okrywowe zimowe - jak i kiedy stosować w ogrodzie?
Po wiosenne agrowłókniny okrywowe w pakietach i rolkach zapraszamy do naszego sklepu internetowego oraz do naszego stacjonarnego Centrum ogrodniczego Lustan w Rąbieniu. Aktualności dot. oferty Centrum ogrodniczego Lustan publikujemy na naszych profilach na Facebooku i Instagramie.