Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Agrowłóknina ściółkująca - jaką wybrać, jak ją rozłożyć?

2024-03-01
Agrowłóknina ściółkująca - jaką wybrać, jak ją rozłożyć?

Zadaniem agrowłókniny ściółkującej jest kompleksowa ochrona roślin - przed chwastami (agrowłóknina zapobiega wzrostowi i rozsiewowi chwastów), przed odparowaniem wody (agrowłóknina spowalnia parowanie przykrytej gleby), przed szkodnikami glebowymi i chorobami, przed zabrudzeniem zbiorów (piaskiem i/lub ziemią). Agrowłóknina ściółkująca ma najczęściej kolor czarny, bywa również brązowa lub zielona - wybór koloru jest tylko kwestią estetyczną (np. agrowłóknina brązowa "znika" optycznie pod rozsypaną korą wokół rośliny), dany kolor nie jest powiązany ze zmianą parametrów technicznych agrowłókniny ściółkującej.

Agrowłóknina ściółkująca w pełni przepuszcza wodę i powietrze. Jest więc materiałem zdecydowanie lepszym od np. czarnej folii, która takiej przepuszczalności nie wykazuje. Temperatura gleby pokrytej agrowłókniną jest wyższa od gleby bez ściółki, agrowłóknina ściółkująca przyspiesza wegetację i wzmacnia system korzeniowy roślin.

Agrowłóknina ściółkująca - jak i kiedy ją rozkładamy?

Agrowłókninę ściółkującą można rozłożyć zarówno przed siewem/sadzeniem roślin, jak i wokół roślin już rosnących.

W przypadku ściółkowania agrowłókniną przed siewem/sadzeniem: po rozłożeniu włókniny, w miejscach planowanego siewu lub sadzenia należy wykonać otwory nacinając włókninę w kształcę X lub Y.

W przypadku ściółkowania agrowłókniną wokół roślin już rosnących: rozcinamy agrowłókninę od krawędzi. Jeśli zachodzi taka potrzeba - wycinamy otwór odpowiadający wielkości pnia danej rośliny. Nasuwamy wycięcie do pnia, a następnie dobrze przytwierdzamy włókninę do gleby - najlepiej za pomocą specjalnych kołków mocujących. Miejsce pokryte agrowłókniną można nawadniać, a także stosować nawozy płynne. Zniszczone fragmenty agrowłókniny najlepiej nakrywać kolejnymi warstwami, dobrze przytwierdzając te ostatnie. Na agrowłókninę wysypujemy korę, wszelkiego rodzaju kamienie ozdobne lub grys - w zależności od potrzeb danej rośliny i efektu wizualnego, który chcemy osiągnąć.

Agrowłóknina ściółkująca - jaka grubość do jakiego zastosowania?

Agrowłóknina ściółkująca może mieć różną grubość. Najbardziej rozpowszechnione są agrowłókniny o grubości 50g/m2 i 60g/m2 (co oznacza, że 1 m2 agrowłókniny waży odpowiednio 50 i 60g), dostępne są też agrowłókniny ściółkujące o grubości 100g/m2 i powyżej. Im wyższa gramatura, tym agrowłóknina jest bardziej wytrzymała, a jej funkcja ochronna - większa. Istotny w kontekście jakości i trwałości agrowłókniny ściółkującej jest stabilizator UV. Nie ma natomiast znaczenia, którą stroną agrowłókninę rozkładamy - podobnie, jak agrowłóknina okrywowa, agrowłóknina ściółkująca nie ma strony prawej i lewej.

Warto przeczytać: Agrotkaniny i agrowłókniny ściółkujące - czym się różnią, którą wybrać?

Sprawdź naszą ofertę agrowłóknin ściółkujących w naszym sklepie internetowym Lustan. Po agrowłókniny ściółkujące zapraszamy również do naszego stacjonarnego Centrum ogrodniczego Lustan w Rąbieniu, w którym sprzedajemy agrowłókniny ściółkujące w gotowych rolkach i pakietach oraz na metry.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2024

Polecane

pixel