Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jaki wąż ogrodowy wybrać - co jest ważne przy zakupie węża?

2024-05-01
Jaki wąż ogrodowy wybrać - co jest ważne przy zakupie węża?

Jaki wąż ogrodowy wybrać? Który wąż ogrodowy będzie najlepiej odpowiadał na nasze potrzeby i sprawi, że będziemy cieszyć się z jego użytkowania przez długie lata? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Wąż ogrodowy to ważny element wyposażenia każdego ogrodu. Dobrze wybrany, posłuży nam przez lata, nie tylko do podlewania, ale również do zraszania czy czyszczenia z użyciem wody.   Wybór odpowiedniego węża ogrodowego zależy od wielu czynników, takich jak zastosowanie, rozmiar ogrodu, ciśnienie wody oraz oczekiwana wytrzymałość i trwałość.

WĄŻ OGRODOWY - JAKIE ZASTOSOWANIE?

Myśli się o nim najczęściej w kontekście wygodnego podlewania roślin, ale wąż ogrodowy znajdzie w ogrodzie dużo więcej zastosowań! Docelowe zastosowanie węża będzie miało wpływ na wybór jego parametrów, m.in. długości i średnicy węża.

1. Podlewanie roślin: dzięki użyciu węża, eliminujemy potrzebę biegania po ogrodzie z ciężką konewką czy wiadrem. Wąż ogrodowy podłączamy jednym końcem do ujęcia wody, a do drugiego końca podłączamy pistolet zraszający, dyszę lub lancę.

2. Zraszanie: jeśli do węża podłączymy zraszacz, woda zostanie rozprowadzona równomiernie, w sposób delikatny, po całym wybranym obszarze. Jest to metoda nawadniania najlepsza dla większych terenów.

3. Prysznic ogrodowy: wąż ogrodowy można również podłączyć do postawionego w ogrodzie prysznica. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu, można cieszyć się  orzeźwiającym prysznicem na świeżym powietrzu.

4. Czyszczenie i mycie: węże ogrodowe są również używane przy czyszczeniu różnych powierzchni na zewnątrz pomieszczeń, np. mebli ogrodowych, doniczek, markiz, a także samochodów, przyczep, a nawet łodzi. Wystarczy do węża podłączyć odpowiednią końcówkę - szczotkę myjącą zwykłą lub szczotkę myjącą teleskopową.

5. Przesyłanie wody pitnej: aby wąż mógł wypełnić to zadania, jego warstwa wewnętrzna powinna być w 100% nietoksyczna.

jaki wąż ogrodowy wybrać - doradzamy!

 

jaki wąż ogrodowy wybrać - doradzamy!

WĄŻ OGRODOWY – JAKA DŁUGOŚĆ?

Długość węża ogrodowego powinna być dostosowana do wielkości terenu. Wąż powinien móc sięgać w najdalsze miejsce w ogrodzie, które będzie wymagało podlewania. Do długości podstawowej warto dodać pewien zapas (1-2 m), jeśli np. zajdzie konieczność omijania dodatkowych przeszkód. Warto więc wybrać wąż nieco dłuższy od tego, co wnika z pomiarów ogrodu. Dłuższy wąż może natomiast generować mniejsze ciśnienie wody na jego wylocie, o czym należy pamiętać. Pod względem długości, węże ogrodowe są zazwyczaj dostępne w następujących wariantach:

węże ogrodowe o długości do 10 m - krótkie węże ogrodowe; lekkie i poręczne, łatwe do przenoszenia i przechowywania; przeznaczone do małych przestrzeni - tarasów, dużych balkonów, miejskich ogródków.

węże ogrodowe od 10 do 20 m - najczęściej występujące długości to 15 m i 20 m; przeznaczone do ogrodów średniej wielkości;

węże ogrodowe od 20 do 30 m - długość, która z jednej strony zapewnia duży zasięg, a jednocześnie sprawia, że wąż nadal jest stosunkowo prosty w przenoszeniu i obsłudze;

węże ogrodowe 50 m - są to najdłuższe węże, przeznaczone do dużych terenów; zapewniają duży zasięg, należy jednak pamiętać, że węże ogrodowe o takiej długości są dość ciężkie, a więc trudniejsze w przenoszeniu i obsłudze.

WĄŻ OGRODOWY – JAKA ŚREDNICA?

Średnica węża ma wpływ na ciśnienie wody, a ciśnienie wody ma bezpośrednie przełożenie na efektywność podlewania. Średnica węża jest zwyczajowo podawana w calach ("):

½" = 12,5 mm,

¾ " = 19 mm,

5/8" = 19 mm,

1" = 25 mm,

5/4" = 32 mm.

W ogrodach najczęściej używa się węży o średnicy ½” (12,5 mm) lub ¾” (19 mm). Węże ogrodowe o średnicy ½” sprawdzą się w większości ogrodów. Ogólna zasada jest taka, że im dłuższy jest wąż ogrodowy, tym większą powinien mieć średnicę dlatego, że im dłuższy wąż, tym mniejsze jest ciśnienie wody w jego końcowym odcinku, więc dla zapewnienia odpowiedniego ciśnienia na końcówce odcinka konieczny jest wybór węża o większej średnicy. Z tego też względu w przypadku dużych ogrodów, lepiej wskazany jest wybór węża ogrodowego o większej średnicy, co najmniej ¾”, dzięki czemu u wylotu węża będzie właściwe ciśnienie. 

WĘŻE OGRODOWE - CO JESZCZE JEST WAŻNE?

Na rynku dostępne są różne typu węży, które różnią się między sobą nie tylko ceną, ale również parametrami technicznymi i trwałością. 

Standardowe węże winylowe są wszechstronne, lekkie i łatwe w przechowywaniu, mają też przystępną cenę, za to często okazują się mniej trwałe niż niektóre inne rodzaje węży.

Węże gumowe ze wzmocnieniem są wybierane do zadań, w których ważna jest wytrzymałość i elastyczność. Są solidne i trwałe, ale cięższe od węży winylowych.

Węże rozciągliwe są kompaktowe, rozciągają się podczas podlewania i skracają po zakończeniu pracy. Są kompaktowe, lekkie i łatwe do przechowywania. Mogą być mniej trwałe niż tradycyjne węże.

Węże płaskie oszczędzają miejsce podczas przechowywania. Składają się na płasko, nie plączą się. Są jednak mniej elastyczne od tradycyjnych węży.

Węże spiralne są łatwe do przechowywania, nie plączą się. Są mniej elastyczne od tradycyjnych węży.

Węże ogrodowe mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak PVC, kauczuk EPDM czy włókna poliestrowe.

Warto wybierać modele, które są odporne na uszkodzenia, nie skręcają się i nie załamują.

Przy zakupie warto również zwrócić uwagę na gwarancję udzielaną przez producenta.

jaki wąż ogrodowy wybrać - doradzamy!

jaki wąż ogrodowy wybrać - doradzamy!

WĄŻ OGRODOWY – SAM CZY W ZESTAWIE?

Jeśli dysponujemy już wózkiem na wąż ogrodowy i/lub końcówkami zraszającymi, zakup gotowego zestawu z wężem ogrodowym nie ma racji bytu. Jeśli nie – warto rozważyć zakup takiego zestawu. Gotowy zestaw z wężem ogrodowym jest z pewnością opcją atrakcyjną cenową – składowe zestawu kosztowałyby więcej, gdyby kupować je osobno.

WĄŻ OGRODOWY - DLACZEGO WARTO ZAINWESTOWAĆ W WĘŻE OGRODOWE CLABER?

Węże ogrodowe Claber są produkowane w Europie, we włoskiej fabryce Claber, z nietoksycznych materiałów najwyższej jakości. Są objęte gwarancją 25 lat. Oferta węży ogrodowych Claber jest bardzo bogata, dostosowana do bardzo różnych potrzeb w kontekście podlewania, nawadniania, czyszczenia.

Claber to wiodący europejski producent specjalizujący się w podlewaniu i nawadnianiu roślin domowych, tarasowych i balkonowych oraz ogrodowych. Oferta firmy Claber jest bardzo szeroka, od prostych rozwiązań podlewania naziemnego po kompleksowe, nowoczesne systemy nawadniania podziemnego.   Jako Lustan jesteśmy oficjalnym przedstawicielem firmy Claber na rynku polskim.

Pośród węży ogrodowych Claber na wyróżnienie z pewnością zasługują:

- węże Top Black Claber, najwyższej jakości dwuwarstwowe węże ogrodowe, ze specjalnym rodzajem oplotu, odporne na skręcanie. Zewnętrzna warstwa węża jest odporna na przetarcia i działanie promieniu UV, warstwa wewnętrzna jest nietoksyczna, pozwala np. na przesyłanie wody pitnej;

- węże Twiddy Claber, rozciągliwe, idealne na balkony, tarasy i do małych ogrodów; pod wpływem ciśnienia wody, wąż rozciąga się dwukrotnie, a po zakończonym podlewaniu wraca do pierwotnych wymiarów;

- węże Rotoroll Evolution Claber umieszczone w automatycznym bębnie naściennym, obracalnym o 180 stopni, z systemem Slow Rewind gwarantującym bezpieczeństwo użycia.

Warto przeczytać:

Węże Top Black CLABER - najwyższa jakość, 25 lat gwarancji!

Szczotki myjące CLABER - niezbędne do mycia na zewnątrz.

Warto zerknąć:

- oferta węży ogrodowych Claber w sklepie Lustan,

- oferta wózków na wąż ogrodowy i wózków z wężem Claber w sklepie Lustan,

- oferta nosideł na wąż ogrodowy Claber w sklepie Lustan.  

Pokaż więcej wpisów z Maj 2024

Polecane

pixel