Kiełkowanie nasion warzyw w warunkach domowych - poradnik

2025-01-01
Kiełkowanie nasion warzyw w warunkach domowych - poradnik

Kiełkami nazywamy rośliny w bardzo wczesnej fazie rozwoju, spożywamy je zazwyczaj kilka dni po wykiełkowaniu rośliny z ziarna.

Kiełki warzyw są niezwykle zdrowym elementem diety, mogą być spożywane w każdym wieku, można je w łatwy sposób wyhodować w warunkach domowych.

Kiełki najlepiej spożywać w postaci surowej, wtedy zachowują w pełni swoje wartości odżywcze. Można dodać je do sałatek, położyć na kanapce, użyć jako dekorację do dań zimnych i ciepłych.

Dlaczego kiełki są wybitnie zdrowe?

Kiełki są mało kaloryczne a jednocześnie niezwykle bogate w składniki odżywcze. Często są określanie anglojęzycznym terminem „superfoods” (po polsku: superżywność) z racji tego, że są wręcz koncentratami naturalnych witamin i minerałów oraz innych cennych, łatwo przyswajalnych substancji odżywczych. Zawierają ich bowiem kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy więcej od roślin (np. warzyw) w postaci dojrzałej.

Wynika to z tego, że kiełki są bardzo młodymi roślinami znajdującymi się w fazie intensywnego rozwoju, a zawarta w nich olbrzymia ilość składników odżywczych ma ten intensywny rozwój roślinie umożliwić. W kiełkach znajdziemy szerokie spektrum naturalnych witamin (w tym witaminy A, C, E i witaminy z grupy B) i minerałów (np. wapń, potas, magnez, cynk, selen, żelazo, fosfor).

Lustan - kiełkownica słoikowa do produkcji kiełków, zastosowanie

Kiedy najlepiej sięgać po kiełki?

Z racji wybitnych walorów odżywczych, kiełki powinny na stałe zagościć w naszej diecie. Warto więc wykształcić nawyk spożywania kiełków przez cały rok, ze szczególnym naciskiem na sezon od późnej jesieni do wczesnej wiosny włącznie, gdy nasza dieta jest z reguły uboga w świeże warzywa. Kiełki są wówczas doskonałym rozwiązaniem na uzupełnienie wszelkich niedoborów.

Kiełki może spożywać każdy, nawet małe dzieci. Dietetycy zalecają, by w szczególności włączyć je do jadłospisu osób osłabionych, w okresie rekonwalescencji, także osób starszych. Kiełki łączą bogactwo substancji odżywczych z niską kalorycznością - są więc również doskonałym składnikiem diety mającej na celu redukcję wagi.

Jakie nasiona nadają się na kiełki?

Oferta nasion na kiełki w sklepach ogrodniczych jest zazwyczaj duża - najczęściej są to nasiona rzeżuchy, lucerny, słonecznika, buraka, fasoli, rzodkiewki, soczewicy, grochu. Nie są to gatunkowo inne nasiona niż te przeznaczone do wysiewu – to, co odróżnia nasiona na kiełki od „zwykłych” nasion do wysiewu to fakt, że nasiona przeznaczone do kiełkowania nie są spryskiwane środkami chemicznymi mającymi chronić nasiona do wysiewu przed szkodnikami i chorobami. Dlatego użycie do kiełkowania nasion przeznaczonych do wysiewu nie jest zalecane.

Lustan - kiełkownica słoikowa szklana

Jak samodzielnie wyhodować kiełki w domu?

Samodzielna „produkcja” kiełków w domu jest prosta i znana od wieków - babciny sposób polega na wykorzystaniu np. szklanych słoików z zakrętką, którą własnoręcznie dziurkujemy po to, by powietrze mogło cyrkulować wewnątrz słoika a jednocześnie byśmy mogli w łatwy sposób pozbyć się wody po płukaniu kiełków. Dziś proces kiełkowania można usprawnić kupując szklane kiełkownice słoikowe, które tym różnią się od zwykłych słoików, że: - zamiast wieczka mają specjalną nakrętkę – sitko ze stali nierdzewnej, które które pozwala na regularne opłukiwanie kiełków bez ich wyjmowania. - można je wygodnie podstawić na blacie kuchennym pod kątem - umożliwia to spłaszczenie jednej ze ścianek kiełkownicy.

Lustan - kiełkownica słoikowa sposób użycia

 

Sposób użycia kiełkownicy słoikowej jest następujący:

1. Do kiełkownicy słoikowej wsypujemy wybrane nasiona i zakręcamy nakrętkę.

2. Namaczamy nasiona wlewając wodę przez sitko w nakrętce i odczekujemy ok. 4 godz., następnie wylewamy wodę, również przez sitko, bez odkręcania nakrętki.

3. Nasiona przepłukujemy wodą 2-3 razy dziennie, przez sitko, bez odkręcania nakrętki.

4. Kiełki będą gotowe do zjedzenia po 5-7 dniach, w zależności od gatunku nasion.

Lustan - zestaw 3 kiełkownic słoikowych szklanych

A co jeśli chcemy równocześnie hodować różne kiełki?

Nasiona różnych gatunków kiełkują w różnym czasie, niektóre są gotowe do spożycia szybko, inne - kilka dni później. Z tego powodu mieszanie nasion różnych gatunków w jednej kiełkownicy nie jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli chcemy równocześnie mieć dostęp do kiełków różnych gatunków, warto zaopatrzyć się w 2 lub 3 kiełkownice i kiełkować każdy gatunek oddzielnie.

Warto przeczytać:

Kiełkownica słoikowa - prosta i skuteczna produkcja kiełków w domu.

Warto zerknąć:

Oferta kiełkownic słoikowych w naszym sklepie internetowym.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2025

Polecane

pixel