Kiełkownica słoikowa - prosta i skuteczna produkcja kiełków w domu

2024-01-01
Kiełkownica słoikowa - prosta i skuteczna produkcja kiełków w domu

Kiełki są jednym z najzdrowszych składników zbilansowanej diety. Są niezwykle bogate w witaminy, minerały, błonnik, antyoksydanty oraz inne cenne składniki odżywcze, a jednocześnie są niskokaloryczne i - co równie ważne - są bardzo smaczne. Warto je spożywać przez cały rok i warto je uprawiać w domu tak, by stale mieć dostęp do świeżej porcji swoich ulubionych kiełków.

Uprawa kiełków w warunkach domowych jest bardzo prosta.

Pierwszy krok to zaopatrzenie się w kiełki dobrej jakości, pochodzące od renomowanego producenta. Drugi etap to zapewnienie nasionom właściwych warunków do wykiełkowania czyli jednoczesnego dostępu do wody i powietrza, oraz temperatury w okolicach 15-20°C.   Kiełkować nasiona można na płasko, na lekkim podłożu (np. na macie kokosowej), pamiętając o stałym zraszaniu upraw. Można też wyposażyć się w specjalne naczynie do kiełkowania - kiełkownicę.

Oferta kiełkownic w sklepach jest bardzo szeroka, są wśród nich urządzenia manualne i elektryczne, urządzenia plastikowe i szklane, o różnych kształtach. Pośród wszystkich urządzeń do kiełkowania na wyróżnienie z pewnością zasługuje kiełkownica słoikowa szklana, która łączy prostotę obsługi, kompaktowy kształt, estetyczny wygląd i atrakcyjną cenę.

Kiełkownica słoikowa to okrągły, szklany słoik z wieczkiem wyposażonym w sitko. Słoik ma widoczne spłaszczenie z boku - po to, by można go było stawiać na ukos. Dzięki temu wilgoć, która zbiera się na dnie i paruje, skrapla się w górnej części słoika, a następnie spływa z powrotem po ściankach. Nakrętka z sitkiem umożliwia swobodne przepłukiwanie kiełków bez jej odkręcania. Pozwala też na swobodną cyrkulację powietrza wewnątrz słoika.

Kiełkownica słoikowa może stać w dowolnym miejscu - na blacie kuchennym, na półce, na parapecie. Nadaje się do kiełkowania większości dostępnych na rynku nasion do kiełkowania: wszystkich rodzajów rzodkiewki, rzodkwi, wszystkich kapustnych i fasol, słonecznika, soczewicy, lucerny, również większości mieszanek kiełków. Wyjątek stanowią gatunki wydzielające klej podczas kiełkowania (np. rzeżucha, gorczyca).

Jak używać kiełkownicy słoikowej? Instrukcja obsługi kiełkownicy słoikowej jest bardzo prosta: Krok 1 - faza namaczania: odkręcamy nakrętkę z sitkiem, wsypujemy nasiona, zalewamy wodą, zakręcamy nakrętkę z sitkiem i odstawiamy na kilka godzin. Krok 2 - wylanie wody: po namoczeniu nasion, wylewamy wodę przez sitko - nie odkręcamy nakrętki. Krok 3 - bieżące przepłukiwanie: Kiełkujące nasiona przepłukujemy 2-3 razy dziennie pod bieżącą wodą, nadal nie odkręcając nakrętki. Średnio po 5-7 dniach (w zależności od gatunku nasion), kiełki będą gotowe do spożycia.

Lustan kiełkownica słoikowa szklana

Lustan kiełkownica słoikowa szklana

Lustan kiełkownica słoikowa szklana

Lustan kiełkownica słoikowa szklana

Lustan kiełkownica słoikowa szklana

Co zrobić jeśli chcemy równocześnie uprawiać kiełki różnych gatunków? Podpowiadamy: warto zaopatrzyć się w dwie lub trzy kiełkownice gdyż - z racji tego, że różne nasiona kiełkują w różnym czasie - mieszanie różnych nasion w jednej kiełkownicy nie sprawdza się.

Kiełkownice słoikowe szklane, pojedyncze i w zestawach, są dostępne w naszym sklepie internetowym oraz w Centrum ogrodniczego Lustan w Rąbieniu. Aktualności dot. oferty Centrum ogrodniczego Lustan publikujemy na naszych profilach na FacebookuInstagramie.

Lustan kiełkownica słoikowa szklana dostępna w sprzedaży

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024
pixel