Kiełkownica słoikowa - prosta i skuteczna produkcja kiełków w domu
Kiełki są jednym z najzdrowszych składników zbilansowanej diety. Są niezwykle bogate w witaminy, minerały, błonnik, antyoksydanty oraz inne cenne składniki odżywcze, a jednocześnie są niskokaloryczne i - co równie ważne - są bardzo smaczne. Warto je spożywać przez cały rok i warto je uprawiać w domu tak, by stale mieć dostęp do świeżej porcji swoich ulubionych kiełków.
Uprawa kiełków w warunkach domowych jest bardzo prosta.
Pierwszy krok to zaopatrzenie się w kiełki dobrej jakości, pochodzące od renomowanego producenta. Drugi etap to zapewnienie nasionom właściwych warunków do wykiełkowania czyli jednoczesnego dostępu do wody i powietrza, oraz temperatury w okolicach 15-20°C. Kiełkować nasiona można na płasko, na lekkim podłożu (np. na macie kokosowej), pamiętając o stałym zraszaniu upraw. Można też wyposażyć się w specjalne naczynie do kiełkowania - kiełkownicę.
Oferta kiełkownic w sklepach jest bardzo szeroka, są wśród nich urządzenia manualne i elektryczne, urządzenia plastikowe i szklane, o różnych kształtach. Pośród wszystkich urządzeń do kiełkowania na wyróżnienie z pewnością zasługuje kiełkownica słoikowa szklana, która łączy prostotę obsługi, kompaktowy kształt, estetyczny wygląd i atrakcyjną cenę.
Kiełkownica słoikowa to okrągły, szklany słoik z wieczkiem wyposażonym w sitko. Słoik ma widoczne spłaszczenie z boku - po to, by można go było stawiać na ukos. Dzięki temu wilgoć, która zbiera się na dnie i paruje, skrapla się w górnej części słoika, a następnie spływa z powrotem po ściankach. Nakrętka z sitkiem umożliwia swobodne przepłukiwanie kiełków bez jej odkręcania. Pozwala też na swobodną cyrkulację powietrza wewnątrz słoika.
Kiełkownica słoikowa może stać w dowolnym miejscu - na blacie kuchennym, na półce, na parapecie. Nadaje się do kiełkowania większości dostępnych na rynku nasion do kiełkowania: wszystkich rodzajów rzodkiewki, rzodkwi, wszystkich kapustnych i fasol, słonecznika, soczewicy, lucerny, również większości mieszanek kiełków. Wyjątek stanowią gatunki wydzielające klej podczas kiełkowania (np. rzeżucha, gorczyca).
Jak używać kiełkownicy słoikowej? Instrukcja obsługi kiełkownicy słoikowej jest bardzo prosta: Krok 1 - faza namaczania: odkręcamy nakrętkę z sitkiem, wsypujemy nasiona, zalewamy wodą, zakręcamy nakrętkę z sitkiem i odstawiamy na kilka godzin. Krok 2 - wylanie wody: po namoczeniu nasion, wylewamy wodę przez sitko - nie odkręcamy nakrętki. Krok 3 - bieżące przepłukiwanie: Kiełkujące nasiona przepłukujemy 2-3 razy dziennie pod bieżącą wodą, nadal nie odkręcając nakrętki. Średnio po 5-7 dniach (w zależności od gatunku nasion), kiełki będą gotowe do spożycia.
Co zrobić jeśli chcemy równocześnie uprawiać kiełki różnych gatunków? Podpowiadamy: warto zaopatrzyć się w dwie lub trzy kiełkownice gdyż - z racji tego, że różne nasiona kiełkują w różnym czasie - mieszanie różnych nasion w jednej kiełkownicy nie sprawdza się.
Kiełkownice słoikowe szklane, pojedyncze i w zestawach, są dostępne w naszym sklepie internetowym oraz w Centrum ogrodniczego Lustan w Rąbieniu. Aktualności dot. oferty Centrum ogrodniczego Lustan publikujemy na naszych profilach na Facebooku i Instagramie.