Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Luty w ogrodzie - jakie prace wykonujemy w lutym?

2024-02-01
Luty w ogrodzie - jakie prace wykonujemy w lutym?

W lutym kontynuujemy wykonywanie zimowych obowiązków ogrodnika, a przede wszystkim rozpoczynamy zimowe cięcie drzew owocowych. Przygotowujemy też rozsady warzyw i kwiatów. Poniżej spis najważniejszych prac ogrodniczych w lutym.

Lutowe prace ogrodnicze w sadzie

Regularnie robimy obchód; dokładnie oglądamy pnie i konary drzew pod kątem obecności szkodników (usuwamy zimowe gniazda i złoża jaj). Sprawdzamy stan wybielonych pni drzew owocowych (jeśli jest taka potrzeba, bo np. deszcz zmył wapno z pni - powtarzamy bielenie). Rozpoczynamy zimowe cięcie drzew (tych najbardziej odpornych na mróz tj. jabłoni, gruszy - cięcie umiarkowane) i krzewów owocowych (malina, agrest, porzeczka). Drzewa owocowe można przycinać do końca marca, pamiętając o zabezpieczeniu ran specjalną maścią lub preparatem. Sprawdzamy stan zabezpieczeń drzewek w sadzie przed sarnami i gryzoniami. W razie potrzeby - poprawiamy, wzmacniamy. Jeśli są rany, smarujemy preparatem użytym przy cięciu drzewek i krzewów. Zimowe opryski (np. przeciwko kędzierzawości liści brzoskwini, zwalczające torbielowatość śliw) możemy wykonywać jeśli temperatura przekracza +6°C. Przygotowujemy zrazy do szczepienia drzew owocowych (jeśli tego nie zrobiliśmy w styczniu).

Lutowe prace ogrodnicze w ogrodzie warzywnym

Zgrabiamy z grządek ściółkę z liści wyłożonych jesienią (możemy je wrzucić na kompost). Jeśli mamy wczesne odmiany warzyw rosnących w gruncie (np. kalarepa, szpinak, rzodkiewka), w mroźne dni okrywamy je włókniną lub folią. Kompletujemy „wyprawkę” do produkcji rozsad: zaopatrujemy się w nasiona, przygotowujemy narzędzia i sprzęt. W ogrzewanym i dobrze oświetlonym pomieszczeniu rozpoczynamy produkcję rozsad: wczesnych warzyw (np. sałata, cebula, por, kapustne), pomidorów. Jeśli mamy dużo miejsca, do produkcji rozsad wykorzystujemy praktyczne, oszczędne wielodoniczkowe palety (pozwalają zużyć mniej nasion i mniej podłoża do wysiewu). Jeśli miejsca mamy mniej, wysiewamy nasiona do donic, a potem siewki przepikowujemy po 1-3 szt. w małe doniczki lub do inspektu. Jeśli nie mamy zbyt dużego doświadczenia w produkcji rozsad (lub nie chcemy się bawić w pikowanie), praktycznym rozwiązaniem są krążki lub doniczki torfowe, które sadzi się potem wraz z roślinkami jako całość.

Lutowe prace ogrodnicze w ogrodzie ozdobnym

Podziwiamy kwitnące oczary (jeśli je mamy). Regularnie robimy obchód: sprawdzamy stan osłon założonych na rośliny, otrzepujemy nadmiar śniegu z gałęzi roślin iglastych. Przy bezśnieżnych zimach, fale ocieplenia (tj. kilkudniowy wzrost temp. powyżej 0°C) wykorzystujemy do podlania roślin zimozielonych. Rośliny te cały czas tracą wodę przez liście/igły, są dodatkowo wysuszane przez mroźne powietrze, a gdy gleba jest zamarznięta nie mogą pobrać wody przez korzenie! Możemy wykonać cięcie odmładzająco-formujące krzewów i drzew kwitnących latem i jesienią (tych kwitnących wiosną nie dotykamy!) oraz żywopłotów - robimy to wyłącznie w bezmroźne dni. Spacerując po ogrodzie uważamy, by nie zdeptać kiełków wiosennych kwiatów cebulowych. Wysiewamy i wystawiamy na dwór nasiona tych bylin, które wymagają przemrożenia, by być zdolne do kiełkowania (dla zabezpieczenia przez ptakami i gryzoniami przykrywamy pojemniki szklaną szybą); po ok. 6 tyg. zabieramy pojemniki do jasnego pomieszczenia o temp. ok 12°C. Jeśli chcemy, rozpoczynamy produkcję rozsad kwiatów jednorocznych o długim okresie wegetacji (petunia, lobelia, szałwia błyszcząca). Jeśli produkcją rozsad zajęliśmy się w styczniu (zwłaszcza begonii i pelargonii), a nasze siewki mają już 3-4 listki, przychodzi czas na pikowanie. Siewki przesadzamy z niewielką bryłą ziemi do nowych, większych pojemników. Pod koniec miesiąca, na trawniku możemy już rozsypać nawóz, i to nawet jeśli jeszcze jest na nim śnieg. Dzięki temu zabiegowi, gdy tylko się ociepli i śnieg stopnieje, trawnik zacznie rosnąć. Przedtem jednak zwracamy uwagę czy na trawniku nie ma tzw. skorupy śnieżnej złożonej z nieco stopionego w dzień śniegu, który zamarza nocą. Jeśli taka skorupa śnieżna na naszym trawniku występuje, trzeba ją rozbijać, by zapobiec powstawaniu pleśni śniegowej.

Lutowe prace ogrodnicze w domu i w piwnicy

Jeśli nie zrobiliśmy tego w styczniu, zaopatrujemy się w nasiona na kiełki a także w kiełkownicę, jeśli jej jeszcze nie mamy - w ten sposób kiełkowanie będzie szybkie i bardzo proste. Jeśli planujemy równoczesne kiełkowanie różnych nasion – warto zaopatrzyć się w zestaw kiełkownic. W zimie, gdy brakuje świeżych warzyw, to właśnie kiełki uzupełnią niedobór witamin w naszej diecie. Kontynuujemy domową uprawę ziół na słonecznym parapecie. Rośliny doniczkowe podlewamy bardzo umiarkowanie, wodą o temperaturze pokojowej; dopiero pod koniec miesiąca możemy zwiększyć ilość wody. Zwracamy uwagę na biały nalot na ziemi w doniczkach. Najprawdopodobniej jest związany z rozwojem grzybów pleśniowych, które nie tylko nie wyglądają estetycznie, ale - przede wszystkim - szkodzą korzeniom rośliny. Jeśli taki nalot się pojawił, trzeba go zlikwidować. Pamiętamy, by zdejmować z parapetów doniczki z delikatnymi roślinami - przy silnych mrozach i przy wietrzeniu mieszkania. Jeśli hodujemy w domu kaktusy, przechowujemy je nadal w miejscu jasnym i chłodnym, ale zaczynamy je oszczędnie podlewać. Pod koniec lutego przycinamy starsze egzemplarze roślin zimujących w chłodnych pomieszczeniach (np. fuksja). Wycinamy uszkodzone i suche pędy, skracamy pędy przerośnięte (nawet o ½ ich długości), a następnie przenosimy je do cieplejszego, jasnego pomieszczenia i rozpoczynamy ich nawożenie. Wszystkie rośliny regularnie doglądamy; sprawdzamy, czy rośliny nie chorują i nie mają oznak występowania szkodników roślin doniczkowych. W piwnicy doglądamy przechowywane owoce (nadgniłe natychmiast wyrzucamy) i warzywa korzeniowe (przesypane piaskiem, który lekko zwilżamy, by nie dopuścić do więdnięcia warzyw). Sprawdzamy temperaturę pomieszczenia - temperatura piwnicy powinna optymalnie wynosić 2°C, nigdy poniżej 0°C (ujemne temperatury zaszkodzą przechowywanym zbiorom) ani powyżej 4°C (zbiory zaczną gnić w wyższej temperaturze); pomieszczenie regularnie wietrzymy.

Po narzędzia, preparaty i inne produkty niezbędne do styczniowych prac w ogrodzie zapraszamy do naszego sklepu internetowego i naszego Centrum ogrodniczego Lustan w Rąbieniu. Aktualności dot. oferty Centrum ogrodniczego Lustan publikujemy na naszych profilach na Facebooku i Instagramie.

Warto przeczytać:

Kiełkownica słoikowa - prosta i skuteczna produkcja kiełków w domu.

Doniczki tekstylne - worki do całorocznej uprawy i przechowywania roślin.

zapraszamy na zakupy do Centrum ogrodniczego Lustan w Rąbieniu

Pokaż więcej wpisów z Luty 2024

Polecane

pixel