Układanie agrotkaniny na skarpie - jak to zrobić dobrze?

2024-11-01
Układanie agrotkaniny na skarpie - jak to zrobić dobrze?

Ułożenie agrotkaniny na skarpie spełnia jednocześnie dwa cele: 1. ograniczenie rozwoju chwastów, 2. zapobieganie osuwaniu się ziemi. Jeśli dodatkowo, po właściwym rozłożeniu i zamocowaniu agrotkaniny, na skarpie posadzimy rośliny mało wymagające i szybko zadarniające, regularne zabiegi pielęgnacyjne tej części ogrodu nie będą koniecznie.

Wybór agrotkaniny do ułożenia na skarpę

Agrotkanina, zwana również tkaniną ściółkującą, jest niezwykle wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne i czynniki pogodowe, z tego też względu jest zdecydowanie bardziej polecana na skarpy niż ciemna agrowłóknina ściółkująca. Agrotkanina ma charakterystyczny splot, który sprawia że łatwo ją rozpoznać i odróżnić od agrowłókniny ściółkującej. Charaktetystyczny splot agrotkaniny tworzą cienkie, a jednocześnie mocne tasiemki polipropylenowe. Agrotkanina przepuszcza wodę i powietrze, nie przepuszcza światła, dzięki czemu wzrost chwastów jest skutecznie ograniczony. Przy wyborze agrotkaniny należy zwrócić uwagę na jej gramaturę. Przyjmuje się, że tkanina o grubości 100g/m2 i wyższej poradzi sobie nawet z silnie rosnącymi i ekspansywnymi chwastami oraz będzie spełniać swoją funkcję przez wiele lat.

Przygotowanie skarpy pod agrotkaninę

Przed ułożeniem agrotkaniny na skarpie, niezbędne jest właściwe przygotowanie terenu. Polega to na oczyszczeniu skarpy z chwastów, kamieni, ewentualnych śmieci i innych odpadów, które mogą przebić agrotkaninę lub powodować jej wybrzuszenia czy załamania. Kolejny krok to dokładne wyrównanie powierzchni. Czasami niezbędne na tym etapie okazuje się ubicie ziemi na skarpie.

Układanie agrotkaniny na skarpie

Agrotkaninę układamy wzdłuż skarpy, po zakończeniu prac przygotowawczych. Rozwijamy materiał na całej długości skarpy dbając o to, by agrotkanina przylegała do podłoża i nie tworzyła zagnieceń. Jeśli skarpa jest długa, można bez problemu łączyć kilka pasów agrotkaniny, pamiętając jednak, by w miejscach łączenia agrotkanina była ułożona na tzw. zakładkę i została dobrze przymocowana.

Ogólne zasady pokrywania skarpy agrotkaniną są następujące:

- kolejne partie materiału rozwijamy tak, by zachodziły na poprzednie na szerokość min. 10 cm;

- miejsca łączenia przytwierdzamy do podłoża kotwami lub szpilkami mocującymi, które wbijamy co ok. 0,5-1m;

- końce agrotkaniny stabilizujemy gęściej wbijając kotwy lub szpilki mocujące, co ok. 0,3-0,5m.

Rośliny sadzimy na skarpie dopiero po dobrym przymocowaniu agrotkaniny do podłoża.

Agrotkanina nie ma strony prawej i lewej - nie ma więc znaczenia, którą stroną ją rozkładamy. Miejsce pokryte agrotkaniną można nawadniać, a także stosować nawozy.

Jeśli skarpa nie ma dużego kąta nachylenia, na agrotkaninę wysypujemy korę, kamienie ozdobne lub grys - wedle uznania. Na rozciągniętej i umocowanej agrotkaninie można też zainstalować system nawadniania naziemnego.

Sadzenie roślin na agrotkaninie na skarpie

Do sadzenia roślin przystępujemy, gdy agrotkanina jest równo rozłożona i ustabilizowana czyli właściwie przymocowana do podłoża. W miejscu przeznaczonym na daną roślinę, wycinamy otwór w kształcie litery X. Im większa bryła korzeniowa, tym większe nacięcie. W powstałej w ten sposób dziurze wykopujemy dołek i sadzimy w nim roślinę, a następnie układamy i mocujemy (jeśli jest taka potrzeba) nacięte kawałki agrotkaniny wokół nowo posadzonej rośliny. W przypadku, gdy skarpa jest zagospodarowana tj. rosną już na niej rośliny, których nie chcemy usuwać, rozkładanie agrotkaniny będzie nieco bardziej czasochłonne i będzie wymagać pracy dwóch osób. Podczas, gdy jedna osoba będzie trzymać pędy, druga będzie przekładać materiał z wyciętymi wcześniej otworami, wystarczająco dużymi, przy roślina „przeszła” przez materiał, ale nie za dużymi, by maksymalnie ograniczyć przestrzeń atrakcyjną dla rozwoju chwastów.

Regularne doglądanie agrotkaniny na skarpie

Wprawdzie agrotkanina jest materiałem trwałym i odpornym, który nie wymaga konserwacji, warto jednak skarpę doglądać, sprawdzać stan materiału i samych roślin, wymieniać ewentualnie uszkodzone fragmenty agrotkaniny, poprawiać lub wzmacniać przytwierdzenie tkaniny do podłoża tam, gdzie okazuje się to potrzebne. Dzięki takim drobnym zabiegom konserwatorskim, tkanina na skarpie i sama skarpa będą utrzymane w doskonałym stanie przez długie lata.

Warto przeczytać: Agrotkaniny i agrowłókniny ściółkujące - czym się różnią, którą wybrać?

Warto sprawdzić: Oferta agrotkanin ściółkujących w naszym sklepie internetowym.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2024

Polecane

pixel