Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy trzeba grabić liście jesienią?

2024-10-15
Czy trzeba grabić liście jesienią?

Jedną z jesiennych prac porządkowych w ogrodzie, które zajmują najwięcej czasu i należą do najbardziej żmudnych, jest grabienie liści i ich usuwanie. Zwolennicy gruntownych jesiennych porządków w ogrodzie, przed nadejściem zimy grabią liście z całego ogrodu. Dzięki takiemu zabiegowi, ogród z pewnością prezentuje się estetycznie. Nie wymaga też sprzątania wiosną, gdy zaczyna się nowy sezon. Coraz częściej słychać jednak opinie, że takie gruntowne jesienne sprzątanie liści w całym ogrodzie nie jest potrzebne. Nie każdy zakątek ogrodu potrzebuje grabienia i zebrania liści przed nadejściem zimy.

W których miejscach w ogrodzie grabienie liści jest konieczne, a w których można pozostawić liście na zimę? Wyjaśniamy poniżej w punktach.

1. Grabienie liści z trawnika jest konieczne.

Liście pozostawione na zimę na trawniku ograniczają przykrytej nimi trawie dostęp do światła słonecznego, powietrza i wody. Zalegająca warstwa mokrych liści może dodatkowo powodować gnicie trawy i stać się przyczyną chorób takich, jak np. pleśń śniegowa trawy. Liście pochodzące z chorych drzew i krzewów są dla trawy szczególnie szkodliwe.

Jakie grabie są najlepsze do liści?

Do grabienia liści z trawnika najlepiej użyć grabi wachlarzowych tj. mających formę rozłożonego wachlarza. Ich inna nazwa to miotłograbie. Grabie wachlarzowe są bardzo lekkie, co ułatwia grabienie. Zęby takich grabi są bardzo długie i elastyczne. Grabie wachlarzowe mogą być druciane lub plastikowe. Metalowe miotłograbie mogą być regulowane czyli mieć specjalną blokadę zmniejszającą i zwiększającą rozstaw zębów.

Miotłograbie do liści

 

2. Ogrodowe nawierzchnie takie, jak ścieżki, chodniki, podjazdy i taras również powinny zostać oczyszczone z liści przed nadejściem zimy.

Warstwa mokrych, rozkładających się liści zalegająca na ścieżkach, chodnikach, podjazdach czy tarasach, szybko staje się śliska i potencjalnie niebezpieczna. Dlatego z tych powierzchni należy liście zmieść. Warto pamiętać, że właściciel danej posesji ma obowiązek usuwania liści również z chodnika przylegającego do jego posesji.

3. Rośliny zimozielone nie powinny pozostać przykryte liśćmi.

Liście powinny również zostać usunięte z miejsc, w których rosną rośliny zimozielone, zwłaszcza rośliny zimozielone o płożącym pokroju (np. bluszcz, iglaki, irga, runianka japońska). Podobnie, jak w przypadku trawnika, warstwa zmokłych liści skutecznie ograniczy, a nawet zablokuje roślinom dostęp do powietrza i światła słonecznego, a jest on dla nich niezbędny.

4. Oczka wodne, płaskie dachy, rynny - te miejsca również powinny zostać oczyszczone z opadłych liści.

Kiedy przeprowadzić usuwanie liści?

Usuwanie liści czyli grabienie i zmiatanie najlepiej przeprowadzić w dni bez opadów i bez wiatru, które znacznie utrudniają pracę.

Gdzie nie grabimy liści?

Opadłe liście możemy pozostawić na rabatach kwiatowych i grządkach, pod drzewami i krzewami - tam, gdzie nie ma trawnika. Łąki kwietnej też nie grabimy. Pamiętajmy, że w naturze liście, które spadły z drzew pozostają na ziemi, pełniąc ważną rolę w ekosystemie:

- wspierają powstawanie próchnicy, która poprawia żyzność gleby;

- zatrzymują wilgoć w glebie i chronią ją przed działaniem mrozu;

- stanowią pożywienie dla pożytecznych owadów i bezkręgowców (np. dżdżownice, złotooki);

- zapewniają zimowe schronienie dla jeży.

Co robić ze zgrabionymi liśćmi? 

Przepisy zabraniają spalania liści na działkach i w ogrodach. Jeżeli zebraliśmy sterty liści i chcemy się ich pozbyć, należy je włożyć do worków i oddać do lokalnych Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (tzw. PSZOK-ów). W wielu gminach organizowany jest bezpłatny odbiór worków z posesji.

Liści spadających z drzew nie musimy jednak wyrzucać!

Jeżeli liście pochodzą ze zdrowych roślin, możemy je wykorzystać umieszczając w kompostowniku po zmieszaniu z innymi resztkami roślinnymi. Możemy również kompostować same liście, warto wtedy do liści dodać trochę nawozu azotowego, który przyspieszy ich rozkład. Warto wiedzieć, że oprócz kompostownika, do kompostowania liści można również wykorzystywać czarne worki foliowe. Worki napełniamy liśćmi, zawiązujemy, a w folii robimy otwory, by do wnętrza worków docierał tlen. Na rynku są również dostępne specjalne worki do kompostowania.

Kompostowanie liści trwa długo (w przypadku twardszych liści pochodzących np. z dębu lub orzecha włoskiego może to potrwać nawet2 lata), warto więc liście dobrze rozdrobnić, a także użyć specjalnych biopreparatów zawierających bakterie i enzymy przyspieszających proces rozkładu.

Co zrobić z liśćmi porażonymi chorobami lub zakażonymi przez szkodniki?

Zważywszy na to, że palenie liści jako takie jest zabronione, najlepiej zakopać takie liście w ziemi na głębokości minimum 30 cm. Można także oczywiście takie liście oddać jako odpady zielone do w/w PSZOK-ów.

Warto przeczytać:

Jakie grabie wybrać? Doradzamy!

Jesienna pielęgnacja trawnika - jakie prace?

Zobacz naszą ofertę:

Grabie

Plandeki

Pokaż więcej wpisów z Październik 2024

Polecane

pixel