Jesienna pielęgnacja trawnika - jakie prace?
Ładny i zadbany trawnik wymaga całorocznej uwagi i zabiegów pielęgnacyjnych. Są jednak momenty, gdy trawnikowi powinniśmy poświęcić zdecydowanie więcej uwagi. Takim momentem jest wrzesień - czas jesiennej pielęgnacji trawnika. Co pod tym pojęciem należy rozumieć?
Jesienna pielęgnacja trawnika: koszenie, nawożenie, podlewanie, wapnowanie
Trawnik we wrześniu nadal rośnie - kosimy go więc regularnie, ale w godzinach późniejszych niż latem, najczęściej po południu, gdy trawa jest sucha. Przy koszeniu pamiętamy również o krawędziach trawnika czyli miejscach, w których styka się on z obrzeżami, płotami, murkami, itp.
Ok. 3-4 dni po koszeniu zasilamy trawnik nawozem, a następnie bardzo obficie podlewamy. Z podlewania jesteśmy, rzecz jasna, zwolnieni jeśli spodziewamy się intensywnych opadów. Nawóz powinien być bogaty w potas i fosfor, a ubogi w pobudzający wzrost azot. Celem takiego nawożenia jest wzmocnienie trawy przed zimą. Nawozimy suchą trawę, zachowując podane przez producenta dawkowanie.
Jeśli nasz trawnik jest opanowany przez chwasty, możemy zastosować oprysk herbicydami selektywnymi na chwasty dwuliścienne. Taki oprysk wykonujemy na trawniku co najmniej rocznym, kilka dni po koszeniu. Zanim przystąpimy do zabiegu warto sprawdzić pH gleby – trawa lubi podłoże lekko kwaśne-obojętne (pH 6-7), jeśli jest ono kwaśne (<6), na trawniku pojawiają się chwasty i mech. Jeśli gleba jest zakwaszona, rozwiązaniem będzie wapnowanie – zabieg ten jednak najlepiej wykonać późną jesienią, gdy trawa przestaje już rosnąć (przełom października i listopada).
Jesienna pielęgnacja trawnika: wertykulacja
Wertykulacja to inaczej pionowe nacinanie darni celem usunięcia obumarłych części roślin, mchu i nadmiaru filcu. Właściwy czas wertykulacji trawnika przypada na wiosnę. Jesień jest terminem dodatkowym. Z zabiegu tego korzystamy w razie potrzeby pamiętając o tym, że wertykulacji nie przeprowadzamy w pierwszym roku po założeniu trawnika, bo możemy go w ten sposób zniszczyć.
Do wykonania wertykulacji będą nam potrzebne specjalne grabie ogrodnicze, wertykulator ręczny lub mechaniczny - w zależności od powierzchni trawnika. Pozostałości po zabiegu, czyli filc i zaschłą trawę, dokładnie wygrabiamy i zbieramy.
Jesienna pielęgnacja trawnika: zakładanie trawnika
Wrzesień i – ogólnie - czas wczesnojesienny, to idealny moment na zakładanie trawnika z siewu, dosiewki i naprawę wszelkich ubytków. Temperatura nadal pozostaje stosunkowo wysoka, do przymrozków (teoretyczne) daleko, a gleba staje się bardziej wilgotna.
Jesienna pielęgnacja trawnika: usuwanie liści
Z drzew zaczynają spadać liście. Na bieżąco je usuwamy z trawnika i wrzucamy na kompost. Liście stanowią wartościowe uzupełnienie dla kompostu, a pozostawione na trawniku przykrywają go szczelnie, nie dopuszczając światła ani powietrza, co doprowadza do obumierania traw i powstawania „łysych placków”.
Po preparaty i narzędzia do jesiennej pielęgnacji trawnika zapraszamy do naszego Centrum ogrodniczego Lustan w Rąbieniu.
Warto przeczytać:
Jakie grabie wybrać? Doradzamy!