Jakie grabie wybrać? Doradzamy!
Podstawowe narzędzie ogrodnika to… dobre grabie. Grabie w liczbie mnogiej, gdyż nie ma grabi uniwersalnych - takich, które w równym stopniu nadają się np. do odgarniania liści i do wyrównywania powierzchni gleby przed siewem czy sadzeniem.
Jakie grabie wybrać do jakiej czynności – podpowiadamy.
GRABIE KLASYCZNE
Grabie klasyczne są najbardziej uniwersalne. Mają długi, drewniany trzonek oraz metalowe, niezbyt długie, dość gęsto ułożone zęby przypominające grzebień. Grzebień może mieć rożną szerokość. Takimi grabiami wyrównamy powierzchnię ziemi (np. po jej przekopaniu), wymieszamy nawozy z wierzchnią warstwą gleby, zbierzemy resztki po zbiorach warzyw i/lub owoców czy po cięciu żywopłotu.
GRABIE DO PIELĘGNACJI TRAWNIKA
Zęby grabi do pielęgnacji trawnika są ostre, cieńsze, rzadziej rozmieszczone, dłuższe i sztywniejsze. Dzięki nim łatwo dotrzeć do zalegającego w trawie filcu.
GRABIE DO LIŚCI
Grabie do liści to inaczej miotłograbie, mają formę rozłożonego wachlarza. Zęby takich grabi są bardzo długie i elastyczne. mogą być druciane lub plastikowe. Grabie są bardzo lekkie, co ułatwia grabienie. Metalowe miotłograbie mogą być regulowane czyli mieć specjalną blokadę zmniejszającą i zwiększającą rozstaw zębów.
GRABIE POLOWE
Grabie polowe są dużo większe od pozostałych grabi i w całości drewniane. Niezbędne dla posiadaczy łąk, do zbierania skoszonego siana.
UCHWYT - TRZONEK
Uchwyt (trzonek) może być drewniany lub metalowy (najczęściej jest to aluminium). Grabie z metalowym uchwytem są lekkie, trwałe i odporne mechanicznie. Grabie z drewnianym trzonkiem są ciężkie, poza tym sam trzonek wymaga impregnacji, a następnie właściwej pielęgnacji, w szczególności ochrony przed wilgocią. Jest zdecydowanie mniej trwały od trzonka metalowego, ale za to tańszy.
JEDEN TRZONEK I WYMIENNE GŁOWICE
Jeden trzonek i wymienne głowice to rozwiązanie proponowane przez wybranych producentów narzędzi ogrodniczych. Jest to system wymiennych głowic grabi, które za pomocą prostego w obsłudze systemu łączenia są montowane na aluminiowym trzonku. Całość zajmuje dużo mniej miejsca niż grabie na oddzielnych trzonkach. Wśród systemów tego typu wymienić warto: system Multi-Star® marki Wolf Garten oraz system QuikFit™ marki Fiskars.
DOBRE GRABIE - W JAKIEJ CENIE?
O ile grabie najdroższe niekoniecznie będą najlepsze, o tyle grabie najtańsze prawdopodobnie będą najgorsze. Grabie są urządzeniem stosunkowo prostym, ale w ich przypadku bardzo liczą się takie parametry, jak jakość surowca i precyzja wykonania. Dobre grabie muszą być ergonomiczne (czyli poręczne i lekkie), a jednocześnie solidne (czyli nie ulegać odkształceniu i być stabilnie zamocowane) - ma to zdecydowany wpływ na ich cenę. Produkowane dawno temu grabie z pewnością były znacznie trwalsze od współczesnych modeli, za to praca z ich użyciem była niewspółmiernie cięższa. Grabie raz a dobrze wybrane będą nam służyć przez wiele lat, a nawet dziesięcioleci. Warto wybrać je kierując się nie tylko ceną, ale również, a może nawet przede wszystkim, komfortem i efektywnością ich użytkowania. Tak, by praca w ogrodzie była przede wszystkim przyjemnością.
Warto zobaczyć: oferta grabi w sklepie Lustan.eu
Warto przeczytać: