Wrzesień w ogrodzie - jakie prace wykonujemy we wrześniu?
Wrzesień to dla ogrodników bardzo pracowity miesiąc, w którym nie tylko zbierane są plony, ale również rozpoczynają się pierwsze przygotowania do zimy.
Od tego, ile czasu poświęcimy naszemu ogrodowi we wrześniu, w dużej mierze będą zależały jego wygląd i kondycja w kolejnym roku.
Poniżej przedstawiamy prace, które powinniśmy przeprowadzić we wrześniu.
Wrześniowe prace ogrodnicze w ogrodzie ozdobnym
Usuwamy chwasty tak, by uniemożliwić rozsiewanie nasion, motyczymy podłoże. Jeśli podczas tej czynności znajdziemy w ziemi turkucie podjadki, duże owady żyjące pod ziemią i uszkadzające korzenie roślin, można zastanowić się nas zastawieniem pułapek. Pamiętajmy jednak, że turkuć pełni również pożyteczną rolę w ogrodzie - zjada szkodliwe dla roślin pędraki, a sam stanowi pożywienie dla jeży.
Jeśli mamy w ogrodzie róże powtarzające kwitnienie, usuwamy więdnące kwiaty z pędów. W ten sposób zapewnimy im dłuższe kwitnienie. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów dla wydłużenia kwitnienia dotyczy również innych roślin kwitnących we wrześniu.
Sadzimy wrzosy pamiętając o tym, że najbardziej lubią stanowiska słoneczne i glebę próchniczną, lekką i przepuszczalną, zdecydowanie kwaśną. Jeśli mamy już w ogrodzie wrzosy i inne późno kwitnące kwiaty (np. astry), pielęgnujemy je dbając np. o właściwe podlewanie.
Przygotowujemy się do jesiennego sadzenia drzew i krzewów ozdobnych oraz bylin. Te ostatnie możemy przy okazji podzielić przed sadzeniem, pamiętając o tym, by każda część podzielonej rośliny zawierała własny system korzeniowy i po kilka zdrowych pędów. Sadzimy ozdobne krzewy zawsze zielone (np. trzmieliny, laurowiśnie, cisy, jałowce, żywotniki). Podłoże powinno być głęboko przekopane, bogate w składniki pokarmowe. Po posadzeniu rośliny intensywnie podlewamy, a glebę ściółkujemy.
Sadzimy rośliny cebulowe i bulwiaste, kwitnące wiosną. Wśród nich można posadzić również pożyteczny i przydatny czosnek niedźwiedzi – jego zapach odstrasza niektóre szkodniki roślin, a jego liście wiosną wykorzystamy w kuchni.
Wykopujemy z rabat bulwy, cebule i kłącza bylin nie zimujących w gruncie. Możemy to zrobić także nieco później, w październiku, a następnie przechowujemy je w suchym i chłodnym pomieszczeniu, w skrzynce z suchym piaskiem lub torfem, aż do ponownego umieszczenia w ziemi wiosną następnego roku.
Niektóre gatunki roślin jednorocznych (np. nagietek lekarski, chaber bławatek czy czarnuszka) możemy wysiać we wrześniu, zapewniając im wcześniejszy wzrost i kwitnienie w kolejnym roku.
Trawnik w ogrodzie nadal rośnie – kosimy go więc regularnie.
Jeśli chcemy, by wiosną, po stopnieniu śniegu, krokusy były ozdobą naszego trawnika, sadzimy je w drugiej połowie września.
Wrzesień to również dobry moment na założenie nowego trawnika (z siewu lub rolki) i jego renowację. Jeśli w ogrodzie mamy staw, rozpoczynamy przygotowanie roślin wodnych do zimowania.
Na sadzenie nowych roślin wodnych jest już za późno, ale w pierwszej połowie miesiąca możemy jeszcze sadzić i dzielić rozrośnięte rośliny strefy bagiennej. Warto pomyśleć o rozwinięciu nad lustrem wody siatki o średnicy oczek 1-1,5 cm – ochroni ona staw przed liśćmi spadającymi z drzew.
Wrześniowe prace ogrodnicze w sadzie
Rozpoczynamy zbiór jesiennych odmian jabłek i gruszek, robimy to ok. 1-2 tyg. przed osiągnięciem dojrzałości czyli w momencie, gdy pierwsze owoce zaczną spadać z drzew samodzielnie. Inne owoce, które również zbieramy w tym okresie to: śliwy średnio późne i późne, jeżyny, winorośl, orzech włoski o orzech laskowy.
Orzechy włoskie zbieramy gdy opadną z drzewa, zaś orzechy laskowe – gdy są w pełni dojrzałe i wypadają z okryw.
Przed rozpoczęciem zbiorów przygotowujemy pomieszczenie, w którym będziemy owoce przechowywać, najczęściej będzie to piwnica. Zalecane jest jej wcześniejsze wybielenie (na 3 tygodnie przez rozpoczęciem składowania) i opryskanie środkiem grzybobójczym.
Jeśli mamy w planach jesienne sadzenie drzew i krzewów owocowych, przygotowujemy się do niego już teraz dokonując już wyboru właściwych gatunków i odmian oraz przygotowując glebę pod sad poprzez usunięcie chwastów, a następnie użyźnienie gleby.
Wrześniowe prace ogrodnicze w ogrodzie warzywnym
Kończymy zbiór warzyw ciepłolubnych (np. ogórki, pomidory, papryka), zaczynamy zbiór warzyw korzeniowych (np. marchew, pietruszka, burak, seler).
Rozmnażamy rabarbar ogrodowy.
Zbieramy jeszcze niektóre rośliny przyprawowe (np. cząber, lubczyk).Jeśli wrzesień jest suchy – pamiętamy o podlewaniu.
Pod koniec miesiąca przekopujemy glebę, oczywiście po zbiorze warzyw. Na zimę pozostawiamy ją w tzw. ostrej skibie. Pod wpływem mrozu poprawi się jej struktura, a więc jakość – gleba stanie się bardziej przepuszczalna, co jest szczególnie istotne dla ciężkich gleb.
Wrześniowe prace ogrodnicze w domu, na tarasie i balkonie
Z początkiem września kończymy nawożenie roślin uprawianych w pojemnikach. Rozpoczynamy sadzenie wrzosów i innych roślin zimozielonych. Nadal podlewamy, ale mniej obficie i rzadziej. Zaczynamy również przenosiny roślin ciepłolubnych do domu, na ich stanowiska zimowe.
Warto przeczytać:
Jesienna pielęgnacja trawnika – jakie prace?