Letnie cięcie drzew owocowych - vademecum

2024-08-01
Letnie cięcie drzew owocowych - vademecum

Choć wiadomo powszechnie, że główne zabiegi związane z cięciem drzew owocowych przypadają na okres zimowy, niemniej warto również zadbać o dodatkowe cięcie latem. Ten pielęgnacyjny zabieg wpłynie na wielkość i jakość plonów.

Pamiętajmy o tym, że cięcie letnie powinno być zdecydowanie mniej intensywne od zimowego - wycinamy tylko te gałęzie, które nadmiernie zagęszczają koronę i zasłaniają dojrzewające owoce. Także o tym, że nie wszystkie gatunki powinny być przycinane w tym samym okresie (niektóre przycinamy przed owocowaniem, inne po nim). Dobierajmy technikę cięcia do gatunku drzewa i formy jego prowadzenia.

Letnie cięcie drzew owocowych - jabłonie i grusze

W pierwszej kolejności usuwamy „wilki” czyli pionowo rosnące, długie, silne pędy, które osłabiają drzewo i zacieniają owoce. Aby nie osłabiać rośliny cięciem, latem wilków wycinamy do 30%, najpóźniej ok. 3-4 tygodnie przed planowanymi zbiorami, resztę „wilków” wycinamy zimą. Priorytetem w ramach letniego cięcia powinny być „wilki” rosnące w środku i na szczycie korony drzewa. Oprócz „wilków” wycinamy pędy uszkodzone, chore i/lub rosnące do wnętrza korony.

Letnie cięcie drzew owocowych - śliwy

W przypadku śliw postępujemy podobnie, jak w przypadku jabłoni. Letnie cięcie śliw polega również przede wszystkim na usuwaniu „wilków”.

Letnie cięcie drzew owocowych - wiśnie i czereśnie

Letnie cięcie powinno nastąpić po zbiorze owoców, dla utrzymania pokroju rośliny, prześwietlenia korony i/lub zahamowania nadmiernego wzrostu. To ostatnie dotyczy zazwyczaj odmian na podkładkach silnie rosnących. Pamiętajmy, że czereśnie owocują najobficiej na pędach dwu- i trzyletnich, wiśnie zaś – na jednorocznych i dwuletnich.

Letnie cięcie drzew owocowych - brzoskwinie

Letnie cięcie polega na prześwietleniu korony. Usuwamy pędy uszkodzone, zbyt gęste, słabe i wzrastające do wnętrza korony. Brzoskwinie zazwyczaj dobrze reagują na letnie cięcie.

Letnie cięcie drzew owocowych - uwaga na infekcje!

Letnie cięcie drzew owocowych wykonujemy w dzień pogodny i suchy. W okresie letnim zachodzi bowiem spore ryzyko wystąpienia infekcji, dlatego zalecane jest, by rany po cięciu smarować maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną z dodatkiem preparatu przeciwgrzybicznego.

Letnie cięcie drzew owocowych - odpowiednie narzędzia

Podstawowym narzędziem używanym do letniego cięcia jest sekator. Do cięcia niezdrewniałych pędów i gałęzi zdrewniałych o średnicy do 1 cm wystarczy tradycyjny sekator. Cięcie gałęzi położonych wyżej i/lub nieco grubszych (do 2,5cm) będzie wymagało użycia sekatora dwuręcznego, z przedłużonymi uchwytami. Gałęzie położone najwyżej dosięgniemy za pośrednictwem sekatora tyczkowego, wyposażonego w teleskopowy wysięgnik.

Warto przeczytać: Kowadełkowy czy nożycowy - jaki sekator wybrać?

Warto zerknąć: oferta sekatorów w sklepie Lustan.eu

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2024

Polecane

pixel