Prosta i skuteczna produkcja rozsad - jak to zrobić?

2024-02-01
Prosta i skuteczna produkcja rozsad - jak to zrobić?

Jeśli uprawiamy warzywa amatorsko, warto podjąć się samodzielniej produkcji rozsad. Nie jest to rzecz trudna, a daje wiele satysfakcji. Podpowiadamy jak to zrobić i w jakie „pomoce” ogrodnicze się zaopatrzyć, by produkcja rozsad była łatwa, przyjemna i zwieńczona sukcesem.

Terminem „rozsada” określa się młode roślinki (sadzonki) w stadium kilku liści, które uzyskuje się z wysiewu nasion pod osłonami - w inspektach, szklarniach, w domu na parapecie okiennym. Rozsada może być doniczkowana (tj. mieć bryłkę korzeniową), może być to rozsada rwana (tj. mieć korzenie odsłonięte). Celem produkcji rozsad jest skrócenie okresu wzrostu na polu i „wstrzelenie” się z plonowaniem w okres, gdy klimat jest najkorzystniejszy. Jest to szczególnie ważnie w przypadku roślin o długim okresie kiełkowania, roślin wolno rosnących, a także roślin wrażliwych na niskie temperatury, których rozsady mogą być bezpiecznie zasadzone na polu dopiero w II połowie maja (po tzw. Zimnych ogrodnikach).

siewnik punktowy Lustan

PRODUKCJA ROZSAD - MATERIAŁ SIEWNY I RĘCZNY SIEWNIK PUNKTOWY

Aby wyprodukować jakościową rozsadę, niezbędne jest użycie materiału siewnego dobrej jakości czyli nasion o dobrej sile i energii kiełkowania. Ważne jest przechowywanie nasion w odpowiednich warunkach, unikanie skrajnych temperatur (zarówno niskich, jak i wysokich), konieczne - sprawdzenie terminu przydatności nasion do użycia (im starsze nasiona, tym słabiej kiełkują, wolniej rosną, itp.). Jeśli nie jesteśmy pewni, czy nasiona są nadal dobre, możemy przeprowadzić test kiełkowania, aby sprawdzić, czy nasiona są nadal żywe. Nasiona powinny być zaprawione (tj. odkażone) przeciwko chorobom, które niszczą siewki. Nasiona zaprawione można kupić gotowe lub zaprawić samodzielnie - na sucho (stosując preparaty w formie proszków), półsucho lub mokro (poprzez zanurzenie w preparacie). Po siewie nie przykrywamy nasion samym torfem, który ma tendencję do zaskorupiania się w razie przesuszenia. Pilnujemy wilgotności substratu, nie dopuszczając do jego przesuszenia, co może skutecznie wstrzymać kiełkowanie. Dla zwiększenia poziomu wilgotności warto przykryć podłoże folią. Siew przebiegnie dużo sprawniej jeśli użyjemy do niego ręcznego siewnika punktowego, który pozwala na precyzyjne dozowanie nasion i zapobiega ich zlepianiu.

Zobacz w sklepie: ręczny siewnik punktowy NIEZBĘDNIK OGRODNIKA Lustan.

Lustan - doniczki do produkcji rozsad

PRODUKCJA ROZSAD - PODŁOŻE I DONICZKI

Właściwe podłoże to drugi (obok nasion) kluczowy element składowy przy produkcji rozsad. Właściwe podłoże to takie, które jest wolne od czynników chorobotwórczych, ma odpowiednie właściwości wodno-powietrzne i jest zasobne w składniki pokarmowe. Takie podłoże można przygotować samemu, można też kupić w sklepie ogrodniczym gotowe do użycia podłoże. Rozsadę z bryłką korzeniową można produkować w doniczkach, w gotowych do użycia krążkach, w zapinanych pierścieniach, w wielodoniczkach, multiplatach czyli paletach rozsadowych. Możliwości jest wiele, wielkość pojemnika dobieramy do wielkości bryły korzeniowej, którą roślina wygeneruje do momentu sadzenia do gruntu. Pojemniki na rozsady mogą być jednorazowe, biodegradowalne (najczęściej dostępne są doniczki torfowe) - wtedy sadzimy roślinkę wraz z doniczką, która po 1-2 tygodniach ulega rozkładowi. Pojemniki na rozsady mogą być wielorazowego użytku, z tworzywa sztucznego - wtedy wyjmujemy roślinkę z pojemnika, uważając przy tym, by nie uszkodzić bryły korzeniowej, a następnie sadzimy do gruntu. Pojemniki czyścimy, suszymy i odkładamy gotowe do użycia w kolejnym sezonie.

Zobacz w sklepie: doniczki torfowe na rozsady 5,5x5 cm 22 szt., doniczki torfowe na rozsady 10x8 cm 24 szt.doniczki produkcyjne plastikowe na rozsady 8x8 cm 12 szt.

Lustan - mini-inspekty i szklarnie foliowe do produkcji rozsad

PRODUKCJA ROZSAD - OPTYMALNE WARUNKI

Aby wyprodukować dobrej jakości rozsadę, oprócz użycia dobrej jakości nasion i podłoża oraz zaopatrzenie się w odpowiednie pojemniki, ważne jest zapewnienie optymalnych warunków. Łatwiej takie warunki utrzymać w przydomowych mini-szklarniach i inspektach foliowych, które przyspieszają kiełkowanie i plonowanie warzyw wczesnowiosennych, świetnie sprawdzają się przy produkcji rozsad, również do hartowania młodych roślin, chronią przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i szkodnikami roślin.

Zobacz w sklepie: szklarnia ogrodowa foliowa typu „walk-in” Zosia, inspekt foliowy/mini-tunel z okienkami.

mata ochronna do produkcji rozsad Lustan

PRODUKCJA ROZSAD - OCHRONA PODŁOŻA

Jeśli produkujemy rozsady w domu, warto zadbać o ochronę miejsca pracy. Łatwo to zrobić rozkładając na blacie uniwersalną matę ochronną. Mata zabezpieczy przed zabrudzeniem nie tylko powierzchnię służącą do produkcji rozsad, ale również np. bagażnik samochodu podczas transportu roślin. Mata ma uniwersalne zastosowanie, a po użyciu - łatwo składa się i przechowuje na płasko.

Zobacz w sklepie: mata ochronna uniwersalna.

Warto przeczytać:

Szklarnie i tunele foliowe - proste w instalacji, wygodne w użyciu.

Kiełkownica słoikowa - prosta i skuteczna produkcja kiełków w domu.

Doniczki tekstylne - worki do całorocznej uprawy i przechowywania roślin.

Uniwersalna mata ochronna - do domu, do ogrodu, do samochodu.

Po artykuły do produkcji rozsad zapraszamy do naszego sklepu internetowego oraz do naszego stacjonarnego Centrum ogrodniczego Lustan w Rąbieniu. Aktualności dot. oferty Centrum ogrodniczego Lustan publikujemy na naszych profilach na Facebooku i Instagramie.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2024

Polecane

Mata ochronna uniwersalna 119x79x20cm Promocja

Mata ochronna uniwersalna 119x79x20cm

8,99 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 9,99 zł/1szt.-10% Cena regularna: 9,99 zł brutto/1szt.-10%
pixel