Przycinamy lawendę - kiedy i jak to zrobić?

2024-08-01
Przycinamy lawendę - kiedy i jak to zrobić?

Krzak lawendy pozostawiony sam sobie będzie miał tendencję do płożenia po ziemi, ogołacania się w środku i coraz słabszego kwitnięcia.

Jeśli chcemy, by nasza lawenda zachowała kulisty kształt i pięknie kwitła, trzeba ją co roku przycinać.

Kiedy przycinamy lawendę?

Najlepszy termin to lato (lipiec-sierpień), tuż po kwitnieniu. Zebraną przy okazji lawendę suszymy, a ususzoną pakujemy do materiałowych woreczków, które wkładamy do szuflad, szaf z ubraniami, ręcznikami czy pościelą. W ten sposób będziemy się cieszyć jej pięknym zapachem przez długie miesiące. Połączymy też przyjemne z pożytecznym gdyż lawenda skutecznie odstrasza mole.

Cięcie letnie pobudza roślinę do ponownego kwitnienia. Drugi termin to początek jesieni (koniec września). Takie późniejsze cięcie sprzyja hartowaniu rośliny i przygotowaniu jej do zimy.

Jesiennego cięcia nie opóźniamy zbytnio, gdyż rozwijające się młode przyrosty lawendy mogą zostać uszkodzone przez późnojesienne przymrozki.

Jeśli nie zdążyliśmy z cięciem latem czy jesienią, możliwym terminem cięcia jest wiosna (koniec marca – początek kwietnia). Na ten cel wybieramy koniecznie ciepły, słoneczny dzień. Uważamy, by nie uszkodzić zawiązujących się pąków kwiatowych. Jeśli to zrobimy kwitnienie lawendy będzie w tym roku słabsze.

A co z lawendą nowo posadzoną?

Przycinanie tj. formowanie lawendy należy rozpocząć tuż po jej posadzeniu, skracając o połowę młode, nierozkrzewione roślinki. W ten sposób krzew wypuści u podstawy dużo nowych pędów. Jeśli kupiliśmy sadzonkę lawendy w trakcie kwitnienia, zaleca się by - dla lepszego ukorzenienia się sadzonki – po posadzeniu usunąć wszystkie kwiaty. Kolejne cięcie świeżo posadzonej lawendy wykonujemy wiosną. A potem przechodzimy do cyklu jesiennego cięcia.

Przycinamy lawendę - kiedy i jak to zrobić?

Jak przycinamy lawendę?

  • Letnie cięcie: przycinamy wszystkie kwiatostany wraz z bezlistnymi łodygami. Staramy się zachować kształt kuli. Sprzyja to zagęszczeniu rośliny i „zachęca” ją do ponownego kwitnienia jeszcze w tym samym sezonie.
  • Cięcie jesienne i wiosenne: przycinamy młode, niezdrewniałe pędy lawendy. Skracamy je o połowę ich długości. Uważamy, by nie przyciąć zdrewniałych części. Pilnujemy, by zachować (lub nadać) roślinie kształt kuli.

Warto przeczytać: Kowadełkowy czy nożycowy - jaki sekator wybrać?

Warto zerknąć: oferta sekatorów w sklepie Lustan.eu

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2024

Polecane

pixel