Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Styczeń w ogrodzie - jakie prace wykonujemy w styczniu?

2024-01-01
Styczeń w ogrodzie - jakie prace wykonujemy w styczniu?

Styczeń to dla większości roślin okres spoczynku, nawet jeśli na drzewach i krzewach liściastych dostrzeżemy pąki, z których wiosną rozwiną się liście i kwiaty. Ogród nie wymaga więc dużej uwagi, choć oczywiście warto wykonać pewne czynności - zadbać o dokarmianie ptaków, doglądać rośliny i ich okrycia, przygotować się do następnego sezonu i zaplanować wiosenne nasadzenia, przygotować się do zimowego cięcia drzew i krzewów.

Styczniowe prace ogrodnicze w sadzie

Bielimy pnie drzew owocowych (jeśli nie zrobiliśmy tego pod koniec grudnia); wybielone pnie regularnie sprawdzamy - jeśli wapno zostaje zmyte, powtarzamy bielenie. Zabezpieczamy drzewka w sadzie przed sarnami i gryzoniami (uwaga j. w.: robimy to gotowymi osłonkami kupionymi w sklepie lub wykonanymi samodzielnie np. ze słomy) - jest to ważne zwłaszcza w przypadku drzewek młodych, nowo sadzonych. Przygotowujemy się do zimowego cięcia drzew i krzewów (sprawdzamy narzędzia, jeśli trzeba - naprawiamy, dokupujemy, zaopatrujemy się w maść ogrodniczą - jeśli jej nie mamy).

Pod koniec miesiąca, w dni bezmroźne, możemy rozpocząć cięcie najbardziej odpornych na mróz krzewów owocowych (jagoda kamczacka, rokitnik, agrest, porzeczka czerwona). Jeśli mamy winorośl pnącą się przy murze - możemy ją przyciąć, najlepiej zostawiając tylko 2 nowe pędy (jeden z prawej, drugi z lewej strony pędu głównego). Z cięciem drzew wstrzymujemy się do początku lutego. Regularnie robimy obchód!

Choć nie przeprowadzamy teraz zabiegów ochronnych przed chorobami czy szkodnikami, przy każdym spacerze dokładnie oglądamy pnie i konary drzew - to tam większość szkodników ma swoje zimowe gniazda i złoża jaj, które warto usunąć. Jeśli planujemy szczepienie drzewek owocowych zrazami, tniemy pędy jednoroczne przeznaczone na ten cel. Zrazy pobieramy z drzew zdrowych, obficie plonujących. Ważny jest odpowiedni pobór zrazu. Pobór robimy w pogodny, ciepły dzień, przy temperaturze powyżej +5°C; zraz powinien być fragmentem zdrowego, jednorocznego, dobrze zdrewniałego pędu o średnicy ok. 5-6mm i długości ok. 60 cm - tak, by znajdowało się na nim ok. 4-5 pąków. Pędy na zrazy powinny pochodzić z dobrze nasłonecznionej części korony drzewa - wierzchołka lub zewnętrznej części. Ważne jest również właściwe przechowywanie zrazów w oczekiwaniu na wiosnę: w piwnicy o stałej temp. ok. 0-2°C, najlepiej w pęczkach, pionowo, do 1/3 przysypane wilgotnym piaskiem, z przyczepioną etykietką, by wiedzieć z jakiej odmiany dane zrazy pochodzą, ewentualnie zadołowane na zewnątrz, od północnej strony budynku, ale z dala od spływającej wody opadowej.

Styczniowe prace ogrodnicze w ogrodzie warzywnym

Zaczynamy planowanie warzywnika na rok bieżący. Zbieramy liście zimującego jarmużu (jeśli go mamy). Sprawdzamy miejsca pod lokalizację rozsadnika i/lub tunele foliowe. Jeśli spodziewamy się silnych mrozów zabezpieczamy glebę przed przemarznięciem przykrywając ją warstwą rozdrobnionej słomy lub liści.

Styczniowe prace ogrodnicze w ogrodzie ozdobnym

Planujemy prace na nowy sezon. Regularnie robimy obchód: sprawdzamy stan osłon założonych na rośliny przed nadejściem zimy, otrzepujemy nadmiar śniegu z gałęzi roślin iglastych, przy bezśnieżnych zimach fale ocieplenia (czyli kilkudniowy wzrost temp. powyżej 0°C) wykorzystujemy do podlania roślin zimozielonych - rośliny te cały czas tracą wodę przez liście/igły, są dodatkowo wysuszane przez mroźne powietrze, a gdy gleba jest zamarznięta nie mogą pobrać wody przez korzenie!

Doglądamy przechowywane przez zimę cebule, kłącza i bulwy kwiatowe - egzemplarze chore natychmiast usuwamy. Pobieramy zdrewniałe sadzonki z krzewów liściastych zrzucających liście na zimę - z jednorocznych, dostatecznie zdrewniałych pędów (czynności tej nie wykonujemy w czasie silnych mrozów), przechowujemy je w piwnicy. Wysiewamy i wystawiamy na dwór nasiona tych bylin, które wymagają przemrożenia, by być zdolne do kiełkowania (dla zabezpieczenia przez ptakami i gryzoniami przykrywamy pojemniki szklaną szybą). Po ok. 6 tyg. zabieramy pojemniki do jasnego pomieszczenia o temp. ok 12°C.

Styczniowe prace w domu i w piwnicy

Zaopatrujemy się w nasiona na kiełki - w zimie, gdy brakuje świeżych warzyw, to właśnie kiełki uzupełnią niedobór witamin w naszej diecie)! Do produkcji kiełków warto wykorzystać naszą kiełkownicę słoikową szklaną. Można ją również kupić w zestawie. Słoneczny parapet wykorzystujemy do domowej uprawy ziół. Na parapecie możemy postawić doniczkę z cebulą, zakopaną na ok. 2/3 wysokości, którą pędzimy na szczypior. Starannie pielęgnujemy rośliny kwitnące zimą (np. azalie, cyklameny) - regularnie podlewamy i lekko nazwozimy.

Pozostałe rośliny podlewamy wodą o temperaturze pokojowej w ilości bardzo umiarkowanej tj. zużywamy jej tylko tyle, by zapobiec przesuszeniu ziemi. Wszystkie rośliny regularnie doglądamy, usuwając zasychające/zwiędłe liście i przemywając je/spryskując letnią wodą (co ok. 2 tygodnie).

Pamiętamy o zdjęciu z parapetów delikatnych roślin (przy silnych mrozach i przy wietrzeniu mieszkania). W piwnicy doglądamy przechowywane owoce (nadgniłe natychmiast wyrzucamy) i warzywa korzeniowe (przesypane piaskiem, który lekko zwilżamy, by nie dopuścić do więdnięcia warzyw). Sprawdzamy temperaturę pomieszczenia - temperatura piwnicy powinna optymalnie wynosić 2°C, nigdy poniżej 0°C (ujemne temperatury zaszkodzą przechowywanym zbiorom) ani powyżej 4°C (zbiory zaczną gnić w wyższej temperaturze); pomieszczenie regularnie wietrzymy.

Po narzędzia, preparaty i inne produkty niezbędne do styczniowych prac w ogrodzie zapraszamy do naszego Centrum ogrodniczego Lustan w Rąbieniu. Aktualności dot. oferty Centrum ogrodniczego Lustan publikujemy na naszych profilach na Facebooku i Instagramie.

Centrum ogrodnicze Lustan zaprasza na styczniowe zakupy ogrodnicze

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024

Polecane

Doniczka tekstylna worek do uprawy warzyw duży L 35x40cm MIEJSKI OGRÓD Promocja

Doniczka tekstylna worek do uprawy warzyw duży L 35x40cm MIEJSKI OGRÓD

12,99 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 14,50 zł/1szt.-10% Cena regularna: 14,50 zł brutto/1szt.-10%
Doniczka tekstylna worek do uprawy warzyw średni M 30x35cm MIEJSKI OGRÓD Promocja

Doniczka tekstylna worek do uprawy warzyw średni M 30x35cm MIEJSKI OGRÓD

11,25 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 12,50 zł/1szt.-10% Cena regularna: 12,50 zł brutto/1szt.-10%
Doniczka tekstylna worek do uprawy warzyw mały S 25x30cm MIEJSKI OGRÓD Promocja

Doniczka tekstylna worek do uprawy warzyw mały S 25x30cm MIEJSKI OGRÓD

9,45 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 10,50 zł/1szt.-10% Cena regularna: 10,50 zł brutto/1szt.-10%
pixel