Zimni ogrodnicy i Zimna Zośka - kim są, co znaczą dla ogrodu?
Pankracy, Serwacy, Bonifacy (12, 13, 14 maja), źli na ogrody chłopacy.
Święta Zofija (15 maja), kłosy rozwija.
Nazwa "zimni ogrodnicy" została nadana zjawisku klimatycznemu, polegającemu na zmianie cyrkulacji atmosferycznej i nadejściu chłodniejszych mas powietrza związanych z niżemy barycznym, po okresie utrzymywania się cieplejszego wyżu barycznego. Zjawisko to jest charakterystyczne dla Środkowej Europy.
Wspomniani ogrodnicy, którzy przynoszą zimno to św. Pankracy, św. Serwacy oraz św. Bonifacy, których święta przypadają na kolejne dni maja: 12, 13 i 14. Używane jest również pojęcie "Zimna Zośka" - 15 maja.
Według ludowej tradycji, 12-15 maja to ostatnie dni w roku, gdy występować mogą jeszcze przymrozki. Należy więc powstrzymać się z pewnymi pracami w ogrodzie (np. wysadzaniem do gruntu wrażliwych roślin) do II połowy maja, a w dniach 12-15 maja chronić rośliny najbardziej wrażliwe na spadki temperatury.
Nawet agrometeorolodzy, którzy uważają, że - z uwagi na olbrzymie rozchwianie atmosfery - większość przysłów ludowych straciła na znaczeniu i coraz rzadziej się sprawdza, są skłonni potwierdzić, że przysłowia dotyczące zimnych ogrodników i zimnej Zośki, jako jedne z niewielu, nadal znajdują uzasadnienie naukowe. W tym właśnie czasie zazwyczaj nadciągają bowiem mroźne masy powietrza znad Grenlandii, powodując załamanie prawie już letniej pogody.
Po narzędzia, preparaty i inne produkty niezbędne do majowych prac w ogrodzie zapraszamy do naszego sklepu internetowego oraz do Centrum ogrodniczego Lustan w Rąbieniu.
Warto przeczytać:
Maj w ogrodzie - jakie prace wykonujemy w maju?
Agrowłóknina okrywowa wiosenna - kiedy, jak i po co ją stosować?