Kwiecień w ogrodzie - jakie prace wykonujemy w kwietniu?

2024-04-01
Kwiecień w ogrodzie - jakie prace wykonujemy w kwietniu?

Piękny ogród przez resztę roku w dużej mierze zależy od tego, co i jak zrobimy na wiosnę. Dlatego kwiecień to miesiąc intensywnych prac w ogrodzie. Co robimy w ogrodzie w kwietniu? Wszystko! Sprzątamy i porządkujemy, przekopujemy i nawozimy, odchwaszczamy i przycinamy, siejemy i sadzimy.

Kwietniowe prace ogrodnicze - wszędzie

Kończymy prace porządkowe po zimie. Jeśli jeszcze nie zdjęliśmy okryć zimowych z roślin - robimy to teraz. Grabimy resztki pozimowych pozostałości (liście, zeschłe gałęzie), odchwaszczamy, spulchniamy, użyźniamy i nawozimy glebę.

Kwietniowe prace ogrodnicze w sadzie

Kończymy zimowe cięcie drzew - kwietniowe cięcie jest przeznaczone dla gatunków najbardziej delikatnych, narażonych na uszkodzenia przez wiosenne przymrozki (np. morela, brzoskwinia).

Na początku miesiąca przycinamy winorośl, pamiętając o tym, że owocuje ona na pędach jednorocznych (wyrastają one z pąków położonych na zdrewniałych, dwuletnich pędach). Jeśli winorośl przytniemy później, cięcie osłabi krzew (niebezpieczeństwo silnego wycieku soków z ran po cięciu).

Przygotowujemy drzewa do przeszczepienia - to ostateczny termin! W miejscach wybranych do przeszczepienia kora musi być gładka, bez rozgałęzień i uszkodzeń mechanicznych. Gałęzie przeznaczone do przeszczepiania skracamy na długość 30-60 cm (w zależności od ich grubości) licząc od miejsca rozgałęzienia. Gałęzie dolne pozostawiamy dłuższe, górne i krótsze; przewodnik skracamy do przeszczepienia na ok. 30 cm licząc od ostatniego rozgałęzienia.

Kontynuujemy sadzenie drzew i krzewów owocowych. Te z odkrytym korzeniem możemy sadzić póki nie rozpoczęły wegetacji, te z bryłą korzeniową - nawet w maju. Pamiętamy o solidnym przycięciu posadzonych drzewek i krzewów (silniej niż w przypadku roślin posadzonych jesienią). Podczas sadzenia możemy zastosować szczepionkę mykoryzową.

Zapobiegamy chorobom drzew czyli:

zarażeniu parchem i mączniakiem w przypadku jabłoni; opryski zwalczające parch jabłoni rozpoczynamy gdy pierwsze liście wydobywają się z pąków końcowych - może to być w połowie kwietnia lub na początku maja, w zależności od pogody; niektóre preparaty stosowane przeciw parchowi pozwalają również ograniczać rozprzestrzenianie się mączniaka jabłoni (np. Score 250EC), choć w uprawach amatorskich najlepszą metodą jest ręczne usuwanie porażonych liści (mają biały, mączysty nalot);

zakażeniu kwieciakiem jabłkowcem i gruszowcem; pod drzewem, które chcemy sprawdzić, układamy płachtę i potrząsamy gałęziami; jeśli doliczymy się więcej niż 5 chrząszczy na +/- 35 gałęzi warto zastanowić się nad opryskami, choć tu również najlepiej ręcznie usuwać zaschnięte pąki, w których larwy kwieciaka żerują.

Inwazją miodówki gruszowej czerwonawej, która może nalecieć z drzew i krzewów iglastych, przejmujemy się trochę mniej. Szkodnik ten powoduje wyginanie liści gruszy, zahamowanie ich rozwoju i czernienie, ale nie występuje on zazwyczaj zbyt licznie, ponadto posiada tylko jedno pokolenie w roku, więc nie powinien mieć większego wpływu na dalszy rozwój drzewa i jego owocowanie.

Na początku miesiąca przeglądamy pędy porzeczki czarnej i usuwamy pąki zaatakowane przez wielkopąkowca porzeczkowego. Takie pąki poznamy po tym, że są nienaturalnie nabrzmiałe. Jeśli na pędzie większość pąków jest zdeformowana, usuwamy go w całości.

Kwietniowe prace w ogrodzie warzywnym

Porządkujemy zagony truskawek i poziomek. Usuwamy stare, zeschnięte liście, wzruszamy glebę wokół roślin. Truskawki i poziomki mają niewielkie wymagania glebowe - obfite nawożenie wiosną wcale im nie służy! Podlewanie jest natomiast konieczne, a ściółkowanie (słomą lub korą drzew iglastych) mile widziane.

Na miejsce stałe sadzimy rozsadę warzyw - na początku miesiąca (cebula, por, wczesne odmiany kalarepy i sałaty) lub pod koniec (odmiany późniejsze).

Wysiewamy wprost do gruntu:

do połowy kwietnia - groch i szpinak;

w II połowie kwietnia - por, średnio-późne odmiany marchwi (na zbiór wczesnojesienny), pietruszkę, pasternak, koper; burak ćwikłowy;

przez cały kwiecień - rzodkiewkę (najlepiej w odstępach 7-10 dniowych, w różnych nasłonecznionych miejscach, co zapewni nam ciągłość zbiorów przez cały sezon); rośliny przyprawowe, np. koper ogrodowy (można go dosiewać aż do lata);

na koniec kwietnia - skorzonerę, cykorię, bób i szczaw.

Produkujemy rozsady brokułów (na zbiór sierpniowy), kalarepy (wczesne odmiany na zbiór w ciągu lata), kapusty (średnio późne odmiany), brukwi i sałaty (średnio późne i późne odmiany) - nasiona wysiewamy na rozsadniku.

W połowie kwietnia rozpoczynamy również produkcję rozsady kukurydzy (wysiewamy po 2-3 nasiona do doniczek o średnicy 7-8 cm). Pikujemy siewki pomidorów i papryki (psiankowate). Zabieg ten wzmocni system korzeniowy roślin.

Jeśli chcemy mieć własne ziemniaki, podkiełkowane sadzeniaki umieszczamy w gruncie na początku kwietnia. Nie musimy ich na początku podlewać, gdyż bulwy zawierają spory zapas wody.

Rozpoczynamy ochronę warzyw przed szkodnikami. Podstawową bronią jest uprawa współrzędna (czyli wspólna uprawa na jednej grządce roślin, które wspierają się wzajemnie w walce ze szkodnikami, np. cebula + marchew). Szkodniki możemy również odstraszać opryskując warzywa biopreparatem na bazie czosnku lub umieścić pałeczki czosnkowe w glebie.

Kwietniowe prace w ogrodzie ozdobnym

Zajmujemy się trawnikiem. Nawozimy go nawozem organicznym i dobrze podlewamy. Jeśli są wyłysiałe miejsca - obsiewamy je regeneracyjną mieszanką traw (lub przenosimy kawałki darni z innych części trawnika).

Przed pierwszym koszeniem robimy przegląd i ostrzenie kosiarki (jeśli nie zrobiliśmy tego przed zimą, na zakończenie zeszłorocznego sezonu).

Rozpoczynamy walkę z chwastami - najlepiej pieląc trawnik ręcznie, ewentualnie stosując herbicydy. Jeśli nie mamy jeszcze trawnika teraz właśnie rozpoczynamy jego zakładanie.

Zdejmujemy osłony z roślin (jeśli wcześniej było zbyt zimno). W przypadku krzewów bardzo wrażliwych na niskie temperatury (np. budleja) robimy to pod koniec miesiąca. W przypadku róż zdejmowanie osłon łączymy z cięciem. Możemy też posadzić nowo zakupione róże.

Pielęgnujemy rozsadę roślin jednorocznych (wysiew w lutym i marcu) - siewki pikujemy do świeżego podłoża. Dbamy o to, by miały odpowiednią temperaturę i wilgotność podłoża.

Sadzimy do gruntu: rozsadę bratków i niezapominajek w miejsce stałe; liściaste drzewa i krzewy ozdobne (dopóki nie zaczną wypuszczać pierwszych liści); po przesadzeniu silnie je przycinamy i formujemy w ziemi wokół pnia zagłębienia w kształcie mis, które będą zatrzymywać wodę); iglaki i gatunki zimozielone; rośliny cebulowe kwitnące latem; trawy ozdobne.

Przesadzamy i dzielimy byliny kwitnące latem (przed posadzeniem zanurzamy karpy w wodzie). Ściółkujemy glebę pod krzewami, zwłaszcza tymi o płytkim systemie korzeniowym (azalie, oczary, różaneczniki, wrzosy).

Przeprowadzamy kolejne nawożenie wiosennych roślin cebulowych (ok. 3 tygodnie po pierwszym nawożeniu). Stosujemy nawozy azotowe, np. saletrę amonową. Jeśli na modrzewiach i/lub świerkach pojawiają się ochojniki, a w poprzednim roku występowały licznie, zaleca się opryskanie drzew jednym z preparatów na bazie oleju parafinowego.

Kwietniowe prace w domu, na tarasie i balkonie

Krzewom balkonowym dosypujemy żyznego podłoża i dodajemy długo działającego nawozu. Byliny przesadzamy do świeżej ziemi. Usuwamy kwiatostany przekwitłych narcyzów i hiacyntów (zawiązywanie nasion hamuje kwitnienie).

Nie zasuszamy roślin cebulowych zaraz po przekwitnięciu. Nawozimy je aż same zżółkną. Dzięki temu zakwitną za rok.

Hartujemy sadzonki, rozsadę i rośliny doniczkowe, które na lato wystawimy na balkon. W cieplejsze dni wynosimy je na kilka godzin z mieszkania i stawiamy w zacisznym, osłonięty miejscu. Potem zabieramy z powrotem do pokoju.

Jeżeli w marcu wysialiśmy do pojemników na parapecie nasiona kwiatów jednorocznych, ukorzenione już sadzonki przesadzamy teraz do doniczek z ziemią ogrodniczą. Co kilka dni rozsadę obracamy, by rośliny rosły prosto. Całość systematycznie podlewamy i nawozimy. Jeśli chcemy aby rośliny się krzewiły, możemy im uszczykiwać wierzchołki.

Warto przeczytać:

Prosta i skuteczna produkcja rozsad - jak to zrobić?

Szklarnie i tunele foliowe - proste w instalacji, wygodne w użyciu.

Agrowłóknina okrywowa wiosenna - kiedy, jak i po co ją stosować?

Kiełkownica słoikowa - prosta i skuteczna produkcja kiełków w domu.

Po narzędzia, preparaty i inne produkty niezbędne do kwietniowych prac w ogrodzie zapraszamy do naszego sklepu internetowego oraz do Centrum ogrodniczego Lustan w Rąbieniu. Aktualności dot. oferty Centrum ogrodniczego Lustan publikujemy na naszych profilach na Facebooku i Instagramie.

Lustan - zapraszamy na kwietniowe zakupy ogrodnicze

 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024

Polecane

pixel