Jaką choinkę wybrać i jak zachować jej świeżość jak najdłużej?

2023-12-01
Jaką choinkę wybrać i jak zachować jej świeżość jak najdłużej?

Choinka to dla większości z nas niezbędny element Świąt Bożego Narodzenia. Ta prawdziwa wnosi do domu wspaniały zapach lasu. Niestety często bywa tak, że nasza choinka szybko marnieje - wysusza się i zrzuca igły. Zapobiec temu się nie da, ale jest kilka rzeczy, które możemy zrobić, by nasza choinka stała dłużej i nie gubiła tak szybko igieł.

Jak kupować choinkę i jaką choinkę kupować?

Pierwszy ważny moment to wybór drzewka. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na choinkę ciętą czy w doniczce, warto zwrócić uwagę na jej kondycję. Czy gałązki są giętkie, a igiełki mają soczysty zielony kolor, co świadczy o tym, że choinka jest świeża? Pamiętajmy też o tym, że różne gatunki gubią igły w różnym tempie. Najszybciej igły zgubi popularny świerk pospolity. Trochę wolniej - nieco droższy świerk srebrny lub kłujący. Najtrwalsze są jodły.

Jak dbać o choinkę w domu?

Jeśli tylko to możliwe - przed wstawieniem choinki do domu warto ją zahartować. Choinkę ciętą hartujemy trzymając ją przez dzień w chłodnym pomieszczeniu (piwnica, osłonięta weranda). Przed wstawieniem choinki do stojaka, należy obciąć kawałek pnia (ok. 2-3 cm), a następnie włożyć drzewko do wiaderka z ciepłą wodą. Dzięki temu zabiegowi choinka będzie lepiej wchłaniała wodę. Po wstawieniu drzewka stojak wypełniamy wodą. Można go dodatkowo obciążyć (np. piaskiem, kamieniami) - jest to wskazane jeśli choinka jest wysoka lub rozłożysta.   Choinka w doniczce powinna być zakupiona około 10 dni przed Bożym Narodzeniem - dzięki takiemu wyprzedzeniu mamy czas, by przygotować ją do domowych warunków. Przez pierwszy tydzień przechowujemy drzewko w temperaturze 5°C (w garażu lub piwnicy). Potem na 2-3 dni przenosimy je do pomieszczenia o temperaturze 10°C. Na końcu wnosimy drzewko do mieszkania. Taka stopniowa aklimatyzacja do wyższych temperatur ma oczywiście wyłącznie sens jeśli nasze drzewko było wcześniej przetrzymywane na dworze a nie np. w pomieszczeniu sklepowym.

Dla trwałości choinki ważne są takie czynniki jak: temperatura otoczenia, codzienne nawadnianie i odżywianie. Jeśli chcemy długo cieszyć się naszą choinką, należy ją ustawić jak najdalej od źródeł ciepła (kaloryfer, piecyk, kominek). Temperatura pomieszczenia nie powinna przekraczać 20°C.

Zarówno drzewko cięte, jak i choinkę w doniczce regularnie podlewamy letnią wodą. Ziemia w doniczce powinna być lekko wilgotna. W przypadku drzewka ciętego, poziom wody nie może opaść poniżej linii jego pnia. Do wody, którą podlewamy drzewko raz na tydzień dodajemy specjalną odżywkę. Warto też codziennie zraszać drzewko zimną wodą w sprayu.

Jak bezpiecznie dekorować choinkę?

Jeśli chodzi o świąteczne dekoracje - styl i kolorystyka nie są w kontekście bezpieczeństwa istotne, za to ilość ozdób należy dobrać do grubości i liczebności gałązek, by te ostatnie nie złamały się pod ciężarem dekoracji. Standardowe światełka, które wytwarzają dużo ciepła, należy wymienić na oświetlenie LED.

Przy okazji warto pamiętać jeszcze o jednym: piękna choinka jest zawsze przedmiotem szczególnego zainteresowania ze strony dzieci. Dlatego drzewko należy odpowiednio zabezpieczyć, aby najmłodsi domownicy mogli bezpiecznie szukać pod nim gwiazdkowych prezentów. Chodzi o to, by choinka: 1. była stabilna - zabezpieczona przed przewróceniem; 2. stała z dala od małych mebli potencjalnie ułatwiających wspinanie się na drzewko; 3. tłukące się ozdoby wisiały poza zasięgiem małych rączek, a przewody lampek choinowych tak, jak samo gniazdko, pozostawały niedostępne dla dzieci.

Po bożonarodzeniowe choinki naturalne, żywe, zapraszamy co roku w grudniu do naszego Centrum ogrodniczego Lustan w Rąbieniu. Szczegóły dot. dostępności drzewek publikujemy na naszych profilach na Facebooku i Instagramie.

Zapraszamy po choinki do stacjonarnego Centrum ogrodniczego Lustan

 

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023
pixel