Marzec w ogrodzie - jakie prace wykonujemy w marcu?

2024-03-01
Marzec w ogrodzie - jakie prace wykonujemy w marcu?

Po lutym marzec śpieszy, koniec zimy wszystkich cieszy - tak głosi przysłowie, przypominając nam o tym, że 21 marca jest pierwszym dniem kalendarzowej wiosny. Marzec w ogrodzie to czas pozimowych prac porządkowych i przygotowań do nowego sezonu ogrodniczego.

Marcowe prace ogrodnicze - ogólnie

W ramach prac porządkowych wygrabiamy pozostałe opadłe zeszłoroczne liście. Robimy przegląd roślin - sprawdzamy czy nie ma widocznych uszkodzeń mrozowych lub oznak infekcji chorobowych. Śledzimy prognozy pogody - wiosenne przymrozki mogą w ogrodzie wyrządzić dużo większe szkody niż mroźna zima. Gdy temperatura ustabilizuje się powyżej 0°C, zdejmujemy zimowe osłony z drzew i krzewów. Najlepiej robić to w dni pochmurne, w ten sposób oszczędzimy roślinom gwałtownych skoków temperatury.

Marcowe prace ogrodnicze w sadzie

Kontynuujemy cięcie prześwietlające drzew i krzewów owocowych (jabłonie, grusze, śliwy, porzeczka, agrest). Młodym drzewkom wycinamy tylko pędy rosnące do wewnątrz korony i krzyżujące się - jeśli je zbyt przytniemy, będą słabiej owocować. Solidnie przycinamy drzewka świeżo posadzone: przewodnik skracamy o 1/3, boczne pędy o 1/2. Rany po cięciach smarujemy maścią ogrodniczą ze środkiem grzybobójczym. Rozgarniamy kopczyki uformowane wokół pnia drzewek posadzonych jesienią, formując rodzaj misy - do niej wlewamy wodę przy podlewaniu. Możemy płytko przekopać ziemię wokół rosnących drzew. Przygotowujemy także miejsca pod nowe nasadzenia. Jeśli planujemy w naszym sadzie marcowe opryski, w marcu zaleca się przeprowadzić następujące: opryski drzew brzoskwini przeciwko kędzierzawości liści, jabłoni przeciw mączniakowi i kwieciakowi oraz drzew pestkowych przeciw rakowi bakteryjnemu.

Marcowe prace w ogrodzie warzywnym

Marzec to najwyższy czas by zaopatrzyć się w nasiona warzyw i nawozy. Do sklepu ogrodniczego najlepiej wybrać się z gotową listą planowanych upraw i poszukiwanych odmian. Niektóre nasiona warzyw i ziół wytrzymałych na niższą temperaturę możemy wysiewać do gruntu już w tym miesiącu (cebula dymka, czosnek, rzodkiewka, szpinak, pietruszka, marchew, pasternak, bób, groch). Grządki z nasionami przykrywamy agrowłókniną okrywowąPrzygotowujemy inspekty - usuwamy chwasty i stare rośliny, wietrzymy w cieplejsze dni. W połowie marca zaczynamy przygotowywać rozsadę warzyw, które potem będziemy przesadzać do gruntu (od początku miesiąca - warzywa kapustne i sałatę; w drugiej połowie - pomidory i paprykę).

Marcowe prace w ogrodzie ozdobnym

Usuwamy resztki bylin pozostałych po poprzednim roku. Pod koniec miesiąca, jeśli ziemia będzie dobrze rozmarznięta, można przystąpić do sadzenia i/lub przesadzania drzew i krzewów ozdobnych. Jeśli są to gatunki zrzucające liście na zimę, po posadzeniu przycinamy rośliny na wysokości ok. 30 cm i obficie podlewamy. Przycinamy żywopłot. Jeśli chcemy, możemy już przeprowadzić cięcie drzew i krzewów ozdobnych kwitnących późną wiosną i latem (rośliny kwitnące wiosną przycinamy dopiero po zakończeniu kwitnienia!). Możemy wykonać cięcie formujące (większość roślin tniemy zwykle w ¼ wysokości pędów nad ziemią), sanitarne (usunięcie starych i/lub chorych pędów), prześwietlające (usunięcie pędów krzyżujących się i/lub rosnących zbyt gęsto). Przystępujemy do cięcia krzewów róż (wycinamy pędy stare, słabe i martwe). Różom krzaczastym i pnącym robimy cięcie prześwietlające, usuwając najstarsze pędy. Róże wielkokwiatowe tniemy bądź silnie, na kilka oczek (co zapewni późniejsze kwitnienie i duże kwiaty), bądź lekko (efektem będzie wcześniejsze kwitnienie, kwiaty mniej okazałe). Pod roślinami iglastymi rozrzucamy rozdrobnioną korę. Pod koniec marca nawozimy rośliny wcześnie rozpoczynające wegetację. Jeśli pogoda jest sprzyjająca, dzielimy karpy bylin - ich podział przed rozwojem liści sprzyja lepszemu przyjęciu się roślin na nowym miejscu. Rozpoczynamy produkcję rozsad roślin jednorocznych (np. aksamitki, aster chiński) - robimy to w tunelach foliowych, inspektach lub w domu, na parapecie okiennym. Jeśli produkcję rozsady rozpoczęliśmy miesiąc wcześniej, pamiętamy o przepikowaniu siewek. Rozpoczynamy pielęgnację trawnika. Zgrabiamy rozłożony jesienią obornik, kompost i stare liście. Usuwamy zeschnięte części. Aby przewietrzyć trawnik nakłuwamy go widłami (przy małej powierzchni), przy dużej powierzchni korzystamy z aeratora. Gdy tylko trawnik zacznie rosnąc, zasilamy go nawozem wieloskładnikowym. Warto go również zasilić w magnez i wapń.

Marcowe prace w domu

Rośliny przechowywane w chłodnych pomieszczeniach przenosimy do cieplejszego miejsca (temp. ok. 15°C) i częściej podlewamy. Jeśli w lutym wysialiśmy rośliny do skrzynek, a one wykiełkowały, dbamy o to, by zapewnić im optymalne warunki do wzrostu – ciepłe i jasne miejsce, wysoką wilgotność powietrza oraz systematyczne, ale nie nadmierne podlewanie. Przepikowujemy lub przerywamy siewki, jeśli rosną one w zbytnim zagęszczeniu.

Warto przeczytać:

Prosta i skuteczna produkcja rozsad - jak to zrobić?

Szklarnie i tunele foliowe - proste w instalacji, wygodne w użyciu.

Agrowłóknina okrywowa wiosenna - kiedy, jak i po co ją stosować?

Kiełkownica słoikowa - prosta i skuteczna produkcja kiełków w domu.

Po narzędzia, preparaty i inne produkty niezbędne do marcowych prac w ogrodzie zapraszamy do naszego sklepu internetowego oraz do Centrum ogrodniczego Lustan w Rąbieniu. Aktualności dot. oferty Centrum ogrodniczego Lustan publikujemy na naszych profilach na Facebooku i Instagramie.

Lustan - zapraszamy na marcowe zakupy ogrodnicze!

 

 

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2024

Polecane

Mata ochronna uniwersalna 119x79x20cm Promocja

Mata ochronna uniwersalna 119x79x20cm

8,99 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 9,99 zł/1szt.-10% Cena regularna: 9,99 zł brutto/1szt.-10%
pixel