Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Siatka przeciw kretom czyli jak skutecznie zabezpieczyć podłoże

2024-04-01
Siatka przeciw kretom czyli jak skutecznie zabezpieczyć podłoże

Krecika lubi większość z nas, ale raczej tylko w telewizji. Pomysłów na odstraszenie kretów i zabezpieczenie podłoża przed jego działaniem jest wiele, nie wszystkie są skuteczne, niektóre specyfiki chemiczne nie są też obojętne dla środowiska naturalnego. Poza tym po co sięgać po rozwiązania wątpliwe, jeśli możemy skutecznie zabezpieczyć podłoże raz a dobrze, nie szkodząc ani kretom, ani - szerzej - środowisku? Tym bardziej, że w ogrodzie kret jest naszym sprzymierzeńcem, w jego stałym menu znajdują się niektóre szkodniki upraw i trawników.

Pytanie: jak więc zabezpieczyć podłoże przed kretem, a raczej przed licznymi kopcami, które zostawia? Odpowiedź: wykorzystując specjalną siatkę - podpowiadamy jaką siatkę wybrać oraz jak ją rozłożyć i jak umocować.

Wielkość oczka i głębokość umieszczenia

O skuteczności siatki przeciw kretom decyduje wielkość oczka oraz głębokość umieszczenia siatki w podłożu. Kret jest gryzoniem stosunkowo dużym, ale zręcznym i potrafiącym się przecisnąć przez bardzo niewielkie otwory. Siatka skutecznie zabezpieczająca przed kretami powinna więc mieć jak najmniejsze oczka. Z drugiej strony zamontowanie siatki o zbyt małych oczkach może odbić się negatywnie na systemie korzeniowym posianej nad siatką trawy i innej roślinności. Trzeba więc wypośrodkować. Przyjmuje się więc, że dobrym rozwiązaniem (w rozumieniu: zapewnienia skutecznej bariery dla kretów a nie systemu korzeniowego roślin) są oczka wielkości ok.16x16 mm. Oprócz wielkości oczek, drugim ważnym parametrem jest głębokość, na której powinna być rozciągnięta siatka, by skutecznie zagrodzić kretom drogę i nie ulec uszkodzeniu przy różnych zabiegach pielęgnacyjnych trawnika. Przyjmuje się, że taka głębokość to 10 cm.

Przygotowanie terenu i mocowanie

Ostatnie dwa ważne parametry dotyczący właściwego mocowania siatki. Chodzi o odpowiednie przygotowanie terenu (odchwaszczenie, usunięcie kamieni i gruzu, wyrównanie terenu) oraz solidne przymocowanie siatki do podłoża za pomocą szpilek lub kołków na brzegach siatki i wszelkich łączeniach. Na tak rozłożoną i przymocowaną siatkę rozkładamy warstwę ziemi kompostowej lub warstwę mieszanki ziemi wierzchniej z torfem (odkwaszonym lub średnim). Pamiętamy, że najlepsza dla trawników jest gleba lekko kwaśna (5,5-6,5 pH). Kończymy zwałowaniem ziemi lekkim wałem, wyrównaniem powierzchni i posianiem trawą.

Lustan siatka przeciw kretom

Siatki przeciw kretom Lustan

W naszej ofercie znajduje się mocna i trwała siatka wykonana z BOPP (biaxially oriented polypropylene), polipropylenu gwarantującego dużą wytrzymałość mechaniczną oraz wysoką odporność na działanie warunków atmosferycznych (mróz, śnieg, wilgoć, promienie UV). Oferowana przez nas siatka ma oczka 16x16mm i gramaturę 30g/m2. Dostępne są rolki 1x100m i 1x200m. Kolor siatki - czarny.

Po siatki przeciw kretom zapraszamy do naszego sklepu internetowego i do naszego stacjonarnego Centrum ogrodniczego Lustan w Rąbieniu. Aktualności dot. oferty Centrum ogrodniczego Lustan publikujemy na naszych profilach na Facebooku i Instagramie.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2024

Polecane

pixel