Czerwiec w ogrodzie - jakie prace wykonujemy w czerwcu?

2024-06-01
Czerwiec w ogrodzie - jakie prace wykonujemy w czerwcu?

Czerwiec przynosi początek lata, astronomicznego i kalendarzowego. Wraz z jego nadejściem, dni powoli stają się krótsze, a noce - dłuższe. Mija okres kwitnienia większości roślin, przychodzi czas zbierania plonów. Aby móc się nimi cieszyć – intensywnie pracujemy w warzywniku i w całym ogrodzie! Doglądamy rośliny, pomagamy im w walce ze szkodnikami, regularnie nawozimy i nawadniamy.

Czerwcowe prace ogrodnicze w sadzie

Formujemy korony i podlewamy. Młode drzewka owocowe silnie w tym miesiącu rosną. Warto skorzystać z tej okazji, by uformować ich koronę. Po co to robić? Otóż drzewko pozostawione samemu sobie będzie miało tendencję do rośnięcia pionowego, a także tworzenia dużej ilości liści i gałęzi kosztem potencjalnych owoców.

Formowanie właściwej korony daje więc nie tylko efekt wizualny, ale również służy poprawie owocowania (drzewo będzie mogło „skupić się” na rozwoju owoców, a nie gałęzi i liści). W ramach takiego formowania korony obciążamy ciężarkami gałązki już nieco zdrewniałe, zaś te zupełnie młode przyginamy do pozycji poziomej za pomocą klamerek i rozpórek.

Młode drzewka koniecznie regularnie podlewamy. Warto rozważyć zamontowanie wokół pnia świeżo posadzonego drzewka specjalnego worka nawadniającego, który będzie drzewko podlewał za nas. Jeśli w maju wykonywane było szczepienie drzew owocowych, w czerwcu trzeba wykonać następujące czynności: poluzować wiązania, zacząć uszczykiwać wierzchołki zrazów i zabezpieczyć zrazy przed wyłamaniem.

Zbieramy owoce. Truskawki, poziomki, owoce jagody kamczackiej i wczesnych odmian czereśni, agrestu, malin i porzeczek.

Walczymy z chwastami. Pielimy i ściółkujemy glebę pod roślinami. Aby ostatecznie wygrać walkę z chwastami o grubych i głęboko sięgających korzeniach, sięgamy po specjalistyczny wyrywacz chwastów.

Przerzedzamy. Grona winorośli, zagony malin, zawiązki owoców na drzewach owocowych. Dzięki temu zabiegowi owoce będą bardziej okazałe.

Walczymy ze szkodnikami. Na drzewa owocowe zarzucamy specjalną siatkę, która chroni dojrzewające owoce przed ptakami. Przy okazji ustawiamy w dostępnym miejscu naczynia z wodą (ptaki często atakują owoce, by ugasić pragnienie). Na pniach jabłoni i śliw umieszczamy opaski chwytne z papieru falistego (do wychwytywania gąsienic owocówek). Na wiśniach zawieszamy pomarańczowe tabliczki lepowe (służą do sygnalizacji i odławiania nasionnicy trześniówki). Systematycznie zrywamy owoce z larwami, nie dopuszczając (to bardzo ważne!) do zejścia larwy szkodnika do gleby. Pod koniec czerwca – rozkładamy pod drzewami włókninę lub gęstą siatkę, co utrudni wypadającym z owoców larwom zagrzebanie się w ziemi. 

Czerwcowe prace ogrodnicze w ogrodzie warzywnym

Pracujemy bardzo intensywnie! Odchwaszczamy, nawozimy, nawadniamy, wzruszamy glebę po deszczach, wreszcie kontrolujemy pojawianie się szkodników, a wtedy natychmiast reagujemy!

Kontynuujemy zbieranie plonów – są to tzw. warzywa wczesne (rosnące w tunelach warzywa kapustne – brokuł, kalafior, wczesna kapusta; rosnące w gruncie buraki liściowe i ćwikłowe do konsumpcji z liśćmi, cebula z zielonym szczypiorkiem, rzodkiewki, kalarepa, sałata i szpinak; pod koniec miesiąca – groch zielony i bób).

Palikujemy pomidory i regularnie usuwamy im boczne pędy regularnie wyrastające w kątach liści. Przerywamy wysiane w maju warzywa – ogórki, marchew, cykorię.

Na początku miesiąca wysiewamy: świeże rośliny przyprawowe (koper ogrodowy, pietruszkę, rzeżuchę, trybulę ogrodową), warzywa na późny zbiór jesienny (ogórki, dynie, patisony, kalarepę, buraki).

Jeśli chcemy sobie zapewnić ciągłość zbiorów – dosiewamy fasolę szparagową, rzodkiewkę i sałatę. Pamiętajmy o zagospodarowaniu zagonów opustoszałych po zbiorach warzyw wczesnych.

Na rozsadniku przygotowujemy rozsadę warzyw do uprawy na zbiór jesienny (kalafior, brokuły, kalarepa. Endywia, różne odmiany sałaty, koper włoski).

Jeśli mamy uprawy pod osłonami – wietrzymy tunele i szklarnie w upalne dni (temperatura powinna nie przekraczać 30°C), kontrolujemy więc stale temperaturę i poziom wilgoci.

Jeśli brakuje nam miejsca na uprawy warzyw czy ziół – dobrym rozwiązaniem mogą okazać się doniczki tekstylne – worki do upraw. Takie worki do upraw możemy postawić praktycznie wszędzie, uprawiać w nich warzywa, zioła lub kwiaty, jesienią używać do przechowywania bulw, a zimą do ochrony roślin doniczkowych przed zimnem.

Czerwcowe prace ogrodnicze w ogrodzie ozdobnym

Trawnik rośnie szybko, kosimy więc go przynajmniej raz w tygodniu. Przy okazji grabimy go metalowymi grabiami (zmniejsza to ryzyko tworzenia mchu). W fazie wzrostu trawnik można trzykrotnie nawieźć nawozem wieloskładnikowym – nawóz rozsypujemy ręcznie lub rozpryskujemy (jeśli posiadamy specjalistyczne urządzenie o takim przeznaczeniu).

Skoszoną trawę usuwamy z trawnika – rozsypujemy ją jako ściółkę pod krzewami lub dodajemy do kompostu. Pamiętamy o podlewaniu i zraszaniu rosnących w ogrodzie ozdobnym roślin – robimy to wieczorem. Zraszanie długie, a rzadsze jest zdecydowanie lepsze od krótkiego i codziennego. Usuwamy przekwitłe kwiatostany (np. lilaków, różaneczników, róż), wycinamy dzikie pędy. Przekwitłe rośliny sezonowe na rabatach wymieniamy na nowe. Przycinamy żywopłot, który wchodzi w czerwcu w fazę szybkiego wzrostu.

Wykopujemy i rozdzielamy cebule tulipanów (gdy 1/3 łuski jest zbrązowiała). U innych roślin cebulowych zabieg taki robimy co 3-4 lata.

Wysiewamy rośliny dwuletnie (w miejscu cienistym) – np. stokrotkę, bratki, goździk brodaty. Możemy też pobrać sadzonki (niezdrewniałe) z niektórych drzew i krzewów.

Walczymy ze szkodnikami. Walkę z mszycami najlepiej zacząć od metod mechanicznych (usuwanie końcówek pędów z koloniami mszyc) i oprysków przygotowanymi samodzielnie preparatami na bazie roślin (np. wyciągami z cebuli czy czosnku), ewentualnie gotowymi preparatami pochodzenia naturalnego. Jeśli zdecydujemy się na opryski chemicznymi insektycydami, pamiętajmy o zachowaniu właściwych środków ostrożności (m.in. 30-centymetrowy odstęp od rośliny od końcówki spryskującej); gdy jest ciepło i wilgotnie, róże mogą zostać zaatakowane przez mączniaka; sięgamy wtedy po specjalistyczny środek np. Substral kwiaty kompleksowa ochrona 2 w 1, który sprawdzi się również w walce z czarną plamistością liści roży czy mszycami; mączniak zagraża również piwoniom w fazie pączkowania (wycinamy ostrożnie zaatakowanie pączki); niewielkie brunatne punkty na spodniej części liści niektórych roślin oznaczają atak czerwców (lub innych małych owadów). Zaatakowane miejsca spryskujemy roztworem miękkiego szarego mydła (20g) i spirytusu (10 cl na litr wody).

Czerwcowe prace ogrodnicze w domu, na tarasie i balkonie

Jeśli chcemy, możemy wystawić na zewnątrz niemal wszystkie rośliny doniczkowe (w tym np. palmy czy figowce). Podlewamy regularnie wszystkie kwiaty domowe. Raz w tygodniu nawozimy je odżywką wieloskładnikową (dolistnie lub doglebowo). Tym, które stoją przy południowych oknach, staramy się zapewnić nieco cienia (a przynajmniej odsunąć je nieco dalej od okna), a wieczorami – zraszamy letnią wodą zarówno same rośliny, jak i powierzchnię podłoża. Podlewamy również kwiaty w skrzynkach na tarasach i balkonach. Robimy to codziennie, a nawet dwukrotnie w ciągu dnia, jeśli dni są bardzo ciepłe. Raz w tygodniu nawozimy. Jeśli chcemy, robimy sadzonki z roślin tarasowych.

Instalujemy system nawadniania kropelkowego

Czas najwyższy to zrobić (jeśli tego wcześniej nie zrobiliśmy). Do wyboru mamy naziemne systemy nawadniania kropelkowego oraz systemy podziemne. Ze swojej strony rekomendujemy systemy nawadniające renomowanej firmy Claber, wiodącego europejskiego producenta kompleksowych systemów nawadniających, którego jesteśmy przedstawicielem na Polskę.

W ofercie firmy Claber znajdują się bardzo wygodne, gotowe do użycia, kompletne zestawy nawadniania kropelkowego balkonów, tarasów, klombów i ogrodów warzywnych. Zestawy są łatwe w instalacji i proste w obsłudze, można rozbudowywać dołączając kolejne elementy z oferty Claber.

Można też stworzyć własny system nawadniający, wykorzystując produkty z oferty Claber: programatory, linie kroplujące, zraszaczemikrozraszacze i inne akcesoria.

Firma Claber działa od ponad 50 lat i eksportuje swoje produkty do 71 krajów świata. Wszystkie jej produkty są wykonane we Włoszech, z najwyżej jakości materiałów, przy użyciu nowych technologii oraz zachowaniu zasad dbałości o środowisko naturalne. Co roku Claber wprowadza nowe, zaawansowane technologicznie produkty, które również trafiają do naszej oferty.

Warto przejrzeć naszą ofertę:

Narzędzia do pracy w ogrodzie

Worki nawadniające do drzewek

Agrotkaniny do ściółkowania

Agrowłókniny ściółkujące

Doniczki tekstylne – worki do upraw

Gotowe zestawy do nawadniania roślin tarasowych, balkonowych, klombów i ogrodów warzywnych Claber

Warto przeczytać na naszym blogu:

Skuteczne podlewanie roślin ogrodowych - podstawowe zasady

Worki nawadniające - wygodne podlewanie kropelkowe drzew

Jaki wąż ogrodowy wybrać - co jest ważne przy zakupie węża?

Agrotkaniny i agrowłókniny ściółkujące - czym się różnią, którą wybrać?

Wyrywacz chwastów: skuteczna praca bez zbędnego wysiłku

Agrowłóknina ściółkująca - jaką wybrać, jak ją rozłożyć?

Zapraszamy na czerwcowe zakupy do Centrum ogrodniczego Lustan w Rąbieniu i do sklepu internetowego lustan.eu

Po narzędzia, preparaty i inne produkty niezbędne do majowych prac w ogrodzie zapraszamy do naszego sklepu internetowego oraz do Centrum ogrodniczego Lustan w Rąbieniu. Aktualności dot. oferty Centrum ogrodniczego Lustan publikujemy na naszych profilach na Facebooku i Instagramie.

Lustan - czerwiec w ogrodzie

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2024

Polecane

Zestaw do nawadniania kropelkowego ogrodu warzywnego Orto Drip Kit CLABER 90767 Promocja

Zestaw do nawadniania kropelkowego ogrodu warzywnego Orto Drip Kit CLABER 90767

248,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 309,00 zł/1szt.-19% Cena regularna: 309,00 zł brutto/1szt.-20%
Doniczka tekstylna worek do uprawy warzyw duży L 35x40cm MIEJSKI OGRÓD Promocja

Doniczka tekstylna worek do uprawy warzyw duży L 35x40cm MIEJSKI OGRÓD

12,99 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 14,50 zł/1szt.-10% Cena regularna: 14,50 zł brutto/1szt.-10%
Doniczka tekstylna worek do uprawy warzyw średni M 30x35cm MIEJSKI OGRÓD Promocja

Doniczka tekstylna worek do uprawy warzyw średni M 30x35cm MIEJSKI OGRÓD

11,25 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 12,50 zł/1szt.-10% Cena regularna: 12,50 zł brutto/1szt.-10%
Doniczka tekstylna worek do uprawy warzyw mały S 25x30cm MIEJSKI OGRÓD Promocja

Doniczka tekstylna worek do uprawy warzyw mały S 25x30cm MIEJSKI OGRÓD

9,45 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 10,50 zł/1szt.-10% Cena regularna: 10,50 zł brutto/1szt.-10%
Zestaw do nawadniania kropelkowego roślin tarasowych i balkonowych Timer Kit 20 Pratico CLABER 90763 Promocja

Zestaw do nawadniania kropelkowego roślin tarasowych i balkonowych Timer Kit 20 Pratico CLABER 90763

239,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 265,00 zł/1szt.-9% Cena regularna: 265,00 zł brutto/1szt.-10%
Zestaw do nawadniania kropelkowego roślin tarasowych i balkonowych Timer Kit 20 Logica CLABER 90766 Promocja

Zestaw do nawadniania kropelkowego roślin tarasowych i balkonowych Timer Kit 20 Logica CLABER 90766

259,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 282,00 zł/1szt.-8% Cena regularna: 282,00 zł brutto/1szt.-8%
pixel